terazmuzyka.pl

THRAK

"THRAK" to jedenasty studyjny album zespołu King Crimson. Był następcą minialbumu "VROOOM", który ukazał się rok wcześniej. Został nagrany przez tzw. "podwójne trio".

Wykonawca: King Crimson


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 3 kwietnia 1995
Produkcja: King Crimson, David Bottrill
Wydawca: Virgin
Style: Rock Progresywny
Nasza ocena
Ocena społeczności 9.0
Oceniono na "10": 14 razy
Oceń -

Nikt chyba nie spodziewał się po King Crimson tak spektakularnego powrotu. Na taką płytę fani zespołu czekali od dwudziestu jeden lat. Czyli od ukazania się Red.

Pierwsza podstawowa różnica między nowym Crimson a Crimson lat osiemdziesiątych to skład – powiększony o grającego na sticku Treya Gunna i, posiadającego wyjątkowo mocne uderzenie, perkusistę Pata Mastelotto. I to podwójne trio osiągało naprawdę niepowtarzalne i oryginalne brzmienie. A do tego potężne. I tu przechodzimy do drugiej, kto wie, czy nie ważniejszej różnicy. Albowiem w latach dziewięćdziesiątych zespół powrócił do naprawdę ciężkiego grania.

Nie bez przyczyny na wstępie odwołałem się do Red. THRAK przywołuje ducha kompozycji tytułowej z tego albumu w ostrych, instrumentalnych VROOOM i VROOOM VROOOM. Nie ma jednak mowy o autoplagiacie – chociażby z powodu Coda: Marine 475 i VROOOM VROOOM: Coda, nadającym VROOOMom zupełnie unikalne oblicze. Z kolei kompozycja THRAK to jakby współczesne spojrzenie na rejony, które Crimson zwiedzał podczas nagrywania Larks’ Tongues In Aspic, choć jest to granie dużo bardziej agresywne i skomplikowane. Poza tym cały album jest jakby połączeniem tego, co najlepsze z okresu kolorowej trylogii (płyt wydanych w latach 1981-1984), czyli piosenek układanych przez Adriana Belew, i rockowej energii z okresu 1972-1974, podanych w nowoczesnej formie. Funkujące People nie brzmiałoby tak dobrze, gdyby nagrano je dziesięć lat wcześniej, a hałaśliwe Sex Sleep Eat Drink Dream na pewno przybrałoby inne oblicze, gdyby nie powrót ostrego rocka na początku dziesięciolecia. Z kolei piękne ballady One Time, Walking On Air i dwuczęściowa Inner Garden wydają się po prostu ponadczasowe.

THRAK jest albumem bardzo urozmaiconym, można na nim jeszcze znaleźć próbki frippowych soundscapes (Radio), perkusyjny B’Boom czy przebojowy, kompozycyjnie prosty, a aranżacyjnie bardzo urozmaicony utwór Dinosaur. A że tak różnorodny materiał brzmi bardzo spójnie, spokojnie można uznać tę płytę za jedno z rockowych arcydzieł końca wieku. [2005]

Recenzja King Crimson - THRAK

Autor: Jordan Babula
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Skład nagrywający płytę
 •  
  Robert FrippGitara, Mellotron, Wokal
 •  
  Adrian BelewGitara, Wokal
 •  
  Tony LevinBas, Instrumenty strunowe, Wokal
 •  
  Trey GunnInstrumenty strunowe, Wokal
 •  
  Bill BrufordInstrumenty perkusyjne, Perkusja
 •  
  Pat MastelottoInstrumenty perkusyjne, Perkusja
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group