terazmuzyka.pl

The Rolling Stones wystąpili w Warszawie, w Sali Kongresowej 13 kwietnia 1967 roku. Był to pierwszy koncert grupy za Żelazną Kurtyną.

The Rolling Stones dali w Sali Kongresowej 13 kwietnia 1967 roku dwa koncerty jednego dnia. Następny raz do Polski grupa miała powrócić dopiero 14 sierpnia 1998 roku, kiedy to wystąpiła na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

13 płyt z 13 w tytule [RANKING]

Koncert The Rolling Stones w Polsce był wielkim wydarzeniem, ale nie był to pierwszy brytyjski zespół rockowy, który wystąpił w naszym kraju. W 1965 roku trasę po Polsce odbył zespół The Animals z Erikiem Burdonem, a rok później zagrali u nas The Artwoods z późniejszym klawiszowcem Deep Purple, Johnem Lordem, i Artem Woodem – bratem Rona Wooda, obecnego gitarzysty The Rolling Stones.

Tak występ The Rolling Stones relacjonowała polska kronika filmowa.

A tak o kulisach pobytu The Rolling Stones w Polsce piszemy w kwietniowym numerze miesięcznika „Teraz Rock”:

13 kwietnia muzycy postanowili pospacerować w okolicy hotelu [Orbis-Europejski w Warszawie]. Nie trwało to długo – Wyman wspomina, że zostali zawróceni przez funkcjonariuszy w cywilnych ubraniach. Korpolewski przytacza w książce „The Rolling Stones Warszawa ‘67” swoją rozmowę z Jaggerem: „Zrobiłem wielkie oczy, gdy powiedział mi, jak to po południu wszedł z hotelu, by dojść do ulicy Chmielnej. Przecież cały Europejski był obstawiony. Stał kordon milicji i nikogo nie przepuszczano” (...)

Następnie muzyków czekała konferencja prasowa. Karewicz: „Odbyła się w narożnej salce nad kawiarenką. Miała taki przekomarzający się charakter – podobnie jak inne konferencje Rolling Stonesów, które później w życiu widziałem. I nic tam specjalnego do zapisania i zapamiętania nie było – poza krótkimi, celnymi odszczekiwaniami się muzyków. Na sali był dziennikarz Daily Mirror i miałem wrażenie, że to zostało zrobione troszkę dla niego, żeby mógł przesłać relację teleksem do swojej redakcji”. (...)

Po wszystkim brytyjska ekipa pojechała do Sali Kongresowej. Podczas próby dźwięku pojawił się poważny problem techniczny. Gdy Brian Jones podłączył swoje organy Vox do kontaktu, jego kształt skojarzył mu się z gniazdami w Ameryce. Przestawił więc napięcie na 110 wolt. Swojskie 220 natychmiast spaliło mu sprzęt, a najbliższy można było kupić w Berlinie Zachodnim.

Cały artykuł, zatytułowany „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, uzupełniony licznymi zdjęciami z pobytu, znajdziecie w kwietniowym numerzeTeraz Rock”, do kupienia w kioskach, naszym sklepie i w formie elektronicznej.

The Rolling Stones powrócili do Polski tylko dwukrotnie: 14 sierpnia 1998 roku zagrali na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Występ ten jest znacznie lepiej udokumentowany, gdyż był retransmitowany w niemal w całości przez telewizję Polsat. 25 lipca 2007 roku grupa zagrała na warszawskim Służewcu. Planowany na 2006 rok koncert na warszawskim Bemowie został odwołany, kiedy gitarzysta doznał urazu czaszki podczas tropikalnych wakacji.

Potwierdzenia nie znalazły też plotki, że zespół planuje na 2017 rok europejską trasę koncertową.

Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Jak to nie ja jak ja. [94.254.***.***] dodano: 06.07.2017, 23:40 #1
Jak wygląda teraz świat, gdy pięćdziesiąt przeszło lat.
Zobacz także
Newsy 62V  
0

Alestorm promują nowy album animowanym teledyskiem [WIDEO]

mg | fot. Elliot Vernon | 7 lipca 2020
Newsy 134V  
0

Roger Taylor bał się o zdrowie Briana Maya

rf | fot. Raph_PH | 7 lipca 2020
Newsy 316V  
1

Jeff Waters (Annihilator) wskazuje swojego gitarowego boga

rf | fot. Sven Mandel | 7 lipca 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group