terazmuzyka.pl
Artykuły 1161V  
mg | fot. polskieradio.pl | 1 stycznia 2018

Już dziś w Trzecim Programie Polskiego Radia zabrzmią największe przeboje. Zapraszamy do felietonu, który dotyka tej niezwykle popularnej audycji.

Internet kpi, bo kpić lubi. Ale czy są to żarty uzasadnione? Trzeci Program Polskiego Radia dwa razy do roku emituje swój Top – ten noworoczny obejmuje muzykę z całego świata, natomiast ten majowy skupia się na twórczości artystów znad Wisły. Czołowe lokaty okupują od lat ci sami wykonawcy z tymi samymi utworami. Autobiografia i Dziwny jest ten świat w maju, natomiast Bohemian Rhapsody i Brothers in Arms na początku roku. Ostatni z wymienionych utworów jest już nawet internetowym memem, który po oczach bije prześmiewczym: „Słuchacze decydują, które kawałki znów przegrają z Brothers in Arms”. Śmieszne? Trochę pewnie tak. Warto jednak rozważyć kilka alternatywnych scenariuszy dalszego rozwoju trójkowego Topu Wszech Czasów

Scenariusz nr 1: do zestawienia wprowadzone są wszystkie znane ludzkości utwory, więc gdzieś pomiędzy One Metalliki a Child in Time Deep Purple wbija się VII symfonia Beethovena – równie ważna dla muzyki klasycznej, jak te wcześniej wymienione dla rockowej. Swoje wysokie miejsce musi w Topie przecież mieć. Żeby jednak było jeszcze zabawniej, niewiele niżej ląduje 7/11 z repertuaru Beyoncé – absolutny hit wśród utworów szeroko rozumianej muzyki popularnej. O palpitację zbliżających się do emerytury słuchaczy Trójki przyprawia fakt, że wygimnastykowana amerykanka w tym roku pokonała Czesława Niemena i jego Sen o Warszawie.

Scenariusz nr 2: mniej radykalnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do Topu większej ilości młodych wykonawców lub zastąpienie starszych utworów nowszymi. Brzmi rozsądnie. Efektem tego utwór Miłość z najnowszej płyty Lady Pank znajdzie się wyżej niż Kryzysowa narzeczona, natomiast Louder Than Words zdeklasuje Wish You Were Here. Kolejna wylęgarnia absurdów, która zestawienie narazi na śmieszność, a słuchaczy najzwyczajniej w świecie zniesmaczy.

Scenariusz nr 3: wszystko zostaje bez zmian. Nie zapominajmy, że nie ma czegoś takiego, jak obiektywne określenie, że utwór X jest lepszy od utworu Y. Nie możemy – oczywiście nadal utrzymując, że wszystko dzieje się w absolutnie obiektywnym świecie – powiedzieć, że Queen jest lepszym zespołem od One Direction. Top Wszech Czasów to nie jest zestawienie najlepszych utworów, jakie powstały w historii muzyki. To sentymentalna podróż, przez którą prowadzą nas radiowe znakomitości. Dla wielu to po prostu kilkanaście godzin przyjemności przed radioodbiornikiem. Niekiedy to jedna (lub dwie) okazje w roku, żeby w ogóle posłuchać radia. Nie ma powodu, żeby komuś to odbierać lub z niego drwić.

Nie zrozumcie mnie źle. Nie chce zmienić Internetu – doskonale wiem, jak on funkcjonuje i nie odnoszą się do niego żadne racjonalne argumenty, które miałyby swoje działanie w stosunku do mediów takich jak radio czy telewizja. Wiem, że internauci będą żartować, będą sarkastyczni, będą po prostu bezwzględni. Sam typowym słuchaczem Trójki nie jestem – nie te lata, nie te przyzwyczajenia, ale 1 stycznia i 2 maja wyrastają mi metaforyczne wąsy i z zaciekawieniem słucham, co w tym roku powiedzą Niedźwiecki czy Stelmach i klnę pod nosem, jeśli moje ulubione Bohemian Rhapsody przegra z dużo moim zdaniem słabszym Brothers In Arms. I mając to w pamięci czekam do następnego Topu… 

Michał Grzybowski

Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
aktor [88.199.***.***] dodano: 02.01.2018, 11:12 #1
Tak dla uściślenia to od lat na pierwszym miejscu wymieniali się Brothers in Arms ze Stairway to Heaven, Bohemian Rhapsody wskoczyła do pierwszej dwójki dopiero w zeszłym roku (coś mi też świta, że chyba jeszcze w latach 90-tych raz wygrała top ale głowy nie dam)
Zobacz także
Newsy 85V  
0

Wznowienia czterech płyt Dio już w marcu [FOTO]

rf | fot. Adam Bielawski | 29 stycznia 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group