terazmuzyka.pl
Wywiady 316V  
jor | mg | 24 lipca 2019

Prezentujemy rozmowę, którą z rzecznikiem Pol'and'Rock Festivalu Krzysztofem Dobiesem przeprowadził redaktor „Teraz Rocka”, Jordan Babula. Przypomnijmy, że tegoroczna jubileuszowa edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 1 do 3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.

Jordan Babula: Festiwal od zeszłego roku funkcjonuje pod nową nazwą. Przedsięwzięcie zmiany marki się powiodło, wszystko poszło bez problemów?

Krzysztof Dobies: Nazwa Pol’and’Rock powoli wchodzi w krew, oswoiliśmy się z nią i bardzo ją lubimy. Coraz rzadziej zdarzają nam się przejęzyczenia i pomyłki, choć jednak z drugiej strony – cały czas się zdarzają. 23 edycje Przystanku Woodstock to jednak ogrom czasu i taka zmiana również musi być pewnym procesem, który wymaga cierpliwości. I ten proces trwa. Swoją drogą – bardzo kibicowaliśmy organizacji 50-tej rocznicy amerykańskiego festiwalu Woodstock, bo to jednak wydarzenie, które dla naszej imprezy stało się inspiracją i poprzednia nazwa to właśnie oddawała. Z tego co podają media widzimy jednak, że celebracji tej rocznicy nie będzie – strasznie szkoda, bo bez dwóch zdań festiwal Woodstock ’69 zmienił nie tylko Amerykę, ale cały świat i gdzieś tam także tkwią korzenie naszego Pol’and’Rock Festivalu.

Pol'and'Rock Festival 2019. Tymi pociągami dojedziesz do Kostrzyna [ROZKŁAD]

Jak rozumiem kłopoty z pociągami udało się rozwiązać i wszyscy chętni bez problemu dojadą na miejsce?

Tak naprawdę nikt tych kłopotów nie potrafi zrozumieć czy wytłumaczyć, całe to zamieszanie okazało się kompletnie niepotrzebne. Owszem, będzie można dojechać na jubileuszowy Pol’and’Rock pociągami i będzie ich całkiem sporo – do 70 pociągów zorganizowanych z różnych odległych zakątków Polski dodanych zostało kolejnych ponad 80 połączeń stricte lokalnych, łączących Kostrzyn z najbliższymi dużymi węzłami kolejowymi. No i do tego dochodzą pociągi, które codziennie rejsowo przejeżdżają przez Kostrzyn – w sumie więc ruch na dworcu będzie duży. Polecamy więc ten sposób dotarcia na Festiwal, choć jest nieco trudniej niż przed rokiem – mamy w sumie 5 niezależnych przewoźników, każdy z nich ma swój sposób dystrybucji biletów i trzeba się w tym odnaleźć. Na szczęście na stronie Festiwalu mamy już jeden spójny rozkład jazdy, można też szukać połączeń poprzez internetowy Portal Pasażera. Warto kupić bilety od razu w dwie strony, chociażby korzystając z internetu, warto mieć te bilety wydrukowane na papierze, w razie gdyby w czasie Festiwalu rozładował się telefon. I apelujemy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, zdrowego rozsądku i życzymy udanej podróży, czekają na Najpiękniejszym Festiwalu Świata.

Czy w porównaniu z poprzednimi edycjami należy zwrócić uwagę na jakieś znaczące nowości w programie festiwalu?

Pol’and’Rock Festival ma już ćwierć wieku i każdego roku ewoluuje, coś się w nim zmienia, chociaż kiedy się go porównuje z edycją sprzed roku czy dwóch – różnice trudno wychwycić. Jak spojrzymy 10, 15 lat wstecz lub na pierwsze edycje – widzimy drogę, jaką przeszła nasza impreza przez ten czas. Jeśli chodzi o zmiany na tę edycję – jeszcze większy nacisk kładziemy na zagadnienia ekologiczne. Tak gigantyczna impreza, jak nasz Festiwal, siłą rzeczy jest także sporym wyzwaniem pod kątem czystości i ekologii. Mamy ambicję, aby akcję Zaraz Będzie Czysto, która pierwszy raz była prowadzona przed rokiem, zrealizować z jeszcze większym rozmachem. Czyli – aby jeszcze więcej osób namówić na to, żeby pomóc w zebraniu i posegregowaniu odpadów. Do tego realizowanych będzie wiele aktywności ekologicznych przez partnerów Festiwalu i przez organizacje pozarządowe – będzie to temat mocno funkcjonujący w życiu festiwalowego miasta. Kolejną zmianą będzie nowy namiot Akademii Sztuk Przepięknych – będzie po prostu większy, bo takie już są potrzeby ASP, którą co roku odwiedza coraz więcej osób. Tym bardziej, że to już od kilku lat nie tylko spotkania, ale również bardzo ważne koncerty. W tym roku zagrają chociażby Renata Przemyk czy Maciej Maleńczuk, czy zgodnie z tradycją odbędzie się noc jazzu.

Czy z obecności którejś z gwiazd jesteście szczególnie zadowoleni?

Myślę, że mamy w tym roku zestaw artystów na jakiś zasługuje 25-letnia wielka festiwalowa impreza. W sumie na 5 scenach – włączają również nocną scenę ASP – pojawi się blisko 100 wykonawców. I z każdego koncertu jesteśmy dumni, każdy będzie wyjątkowy. Ale będą też momenty szczególnie ważne, jak chociażby występ Skunk Anansie, którego wokalistka Skin będzie świętowała na scenie swoje urodziny. To na pewno będzie jeden z wyjątkowych momentów Festiwalu. Czekamy też na koncert, chyba najbardziej wyczekiwanego od lat polskiego artysty, czyli grupy Kult. Czekamy na występ Prophets Of Rage – arcyciekawej grupy złożonej z wielkich gwiazd amerykańskiej sceny muzycznej, grających w takich zespołach jak Rage Against The Machine, Audioslave, Public Enemy czy Cypress Hill. To będzie bardzo widowiskowy koncert! Ale będą też bardzo symboliczne momenty – już dziś zapraszam na rozpoczęcie Festiwalu, w czwartek 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 15 pod Dużą Sceną. Będzie ważne przemówienie Jurka, będzie plejada ważnych gości na scenie i specjalna niespodzianka, której lepiej nie przegapić. Ale nic więcej nie powiem!

Generalnie przed nami Najpiękniejszy Festiwal Świata, któremu właśnie nastało ćwierćwiecze istnienia, który będzie wyjątkowy, który będzie obywatelski, który organizowany będzie niezmiennie pod hasłami „Miłość! Przyjźń! Muzyka! Stop przemocy! Stop narkotykom!”. I będzie to festiwal, który pozytywną energią naładuje baterie fanów rock’n’rolla na kolejnych 12 miesięcy. Zapraszamy!

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
Newsy 92V  
2

Alestorm opublikowali teledysk zapowiadający nowy album [WIDEO]

mg | fot. Elliot Vernon | 2 kwietnia 2020
Newsy 591V  
1

Tony Iommi (Black Sabbath) planuje wydać nową płytę

rf | fot. Thomas Lohnes | 1 kwietnia 2020
Newsy 1142V  
0

Nick Cave mówi, jak radzi sobie z kryzysem

rf | fot. Bleddyn Butcher | 1 kwietnia 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group