terazmuzyka.pl
Recenzje 1110V  
Jacek Nizikiewicz | 4 czerwca 2017

Muzyczny eksperyment, który okazał się ogromnym sukcesem, czyli Gorillaz, z kolejnym albumem. Recenzję przygotował Jacek Nizikiewicz.

Czy możliwa jest płyta Gorillaz bez Damona Albarna? Humanz właśnie tak brzmi. Ale mimo że jest pozbawiona cha­rakterystycznych dla stylu gru­py hitów typu Clint Eastwood, gości na miarę muzyków The Clash i Lou Reeda czy wreszcie głosu samego Albarna, którego słyszymy tu rzadko, zasługuje na tytuł imprezowej płyty sezo­nu! Z każdym przesłuchaniem uzależnia.

Zaczyna się od największego przeboju, house’owego Ascen­sion. Vincent Staples ze swoim rapem oszołamia słuchacza, a beat nie pozwala usiedzieć spokojnie. Wrażenie robi nie mniej hiciarskie R&B Strobelite, w którym wspomaga zespół Peven Everett. Albarn bardziej zaznacza swoją obecność w równie nietypowym dla Go­rillaz Saturnz Barz. Ale dopiero w Momentz robi się bardziej gorylowo. Gościnnie pojawiają się tu sam Jean-Michel Jarre i legendarni De La Soul. Niestety, Submission brzmi jak kolejny hit R&B, udany, ale z Gorillaz nie mający nic wspólnego. Uwaga, na gitarze gra tu Graham Coxon z Blur! Ciekawiej robi się w Charger z gościnnym udziałem Grace Jones. Ciężki, zakręcony riff przywodzi na myśl „grę” gitarzysty szaleńca zawieszonego na pędzącym samochodzie i zagrzewającego do walki z ostatniej części Mad Maxa. Wrażenie robią taneczne synthpopowe Andromeda i melancholijne Busted And Blue ze śpiewającym Damonem.

W Carnival udziela się Antho­ny Hamilton, który hipnotyzuje swoją szamańską barwą głosu. Świetny jest też dialog między legendarną Mavis Staples i raperem Pusha T w Let Me Out. Petarda! Do tego w tle skrada się Damon. Podobać może się też przebojowo-przerysowane Hallelujah Money. Benjamin Clementine czaruje tu swoim niskim głosem. W ogniście soulowym hymnie We Got The Power pojawia się wokalistka Savages Jehnny Beth. Wraca też Jean-Michel Jarre i pojawia się... Noel Gallagher. Tak, wróg nr 1 Damona z czasów walki Blur z Oasis.

Niestety, album z rockiem niewiele ma wspólnego, a elementy charakterystyczne wyróżniające grupę gdzieś się zagubiłby. Humanz brzmi ni­czym trendsetterska składanka. Na imprezę idealna. Tylko czy Damon Albarn jeszcze chce się bawić? [rok 2017

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
Newsy 838V  
2

Riverside opublikuje wyjątkowe wznowienie

mg | fot. Oskar Szramka | 20 września 2019
Newsy 1750V  
10

Tool ma materiał na nowy album

rf | fot. Travis Shinn | 19 września 2019
  • Humanz
  • Gorillaz
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group