terazmuzyka.pl
Artykuły 1846V  
rf | 26 grudnia 2018

Jakie filmy z 2018 roku warto było zobaczyć? Kto pobił rekord? Jaki film ma największe szanse na Oscara? A jaki wzbudził najwięcej kontrowersji?

Rok 2018 okazał się udany dla kinomaniaków. Świetne hollywoodzkie produkcje, ale też znakomite filmy o bardziej niszowym charakterze dla koneserów kina artystycznego. Sporo ciekawych obrazów powstało też w Polsce. Oto nasza, zupełnie subiektywna dziesiątka, najciekawszych filmów mijającego roku. Kolejność dowolna.

Zimna wojna (reż. Paweł Pawlikowski)

Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego podbił już Cannes, zawojował ceremonię wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Sewilli i ma duże szanse na nominację do Oscara. My o tym filmie napisaliśmy:

Paweł Pawlikowski udowodnił swój kunszt reżyserski w 2013 roku za sprawą „Idy”, która zdobyła Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Teraz wykazuje się jeszcze większym pietyzmem w tworzeniu historii, nakreślaniu fabuły oszczędnymi, ale przemawiającym do wyobraźni środkami.

Kler (reż. Wojtek Smarzowski)

Nowy film Wojtka Smarzowskiego okazał się jednym z największych sukcesów kasowych polskiego kina ostatnich 30 lat. W weekend otwarcia „Kler” obejrzała rekordowa liczba 935 357 widzów, a w ciągu tygodnia obejrzało go ponad 2,5 miliona osób, przez co stał się najchętniej oglądanym polskim filmem 2018 roku. Film wzbudził liczne kontrowersje, w niektórych miastach kina odmawiały jego emisji, ale zainspirował też szereg ważnych dyskusji.

Bohemian Rhapsody (reż. Bryan Singer)

Bohemian Rhapsody” zarobił w ciągu dwóch miesięcy od premiery ponad 666 milionów dolarów stając się najbardziej kasową biografią muzyczną wszech czasów, prześcigając „Straight Outta Compton”, który zarobił 201 milionów dolarów. Jedni fani pokochali go za wspaniałą kreację Ramiego Maleka jako Freddiego Mercury’ego, a także za zapierające dech w piersi ujęcia koncertowe (w tym genialnie odwzorowany koncert na Live Aid). Inni narzekają na duże przekłamania biograficzne. Jednak „Bohemian Rhapsody” to po prostu kawał dobrego kina dla fanów rocka.

Czarna Pantera (reż. Ryan Coogler)

Filmy z postaciami Marvela przeżywają swój renesans, a strzałem w dziesiątkę w tym roku zdecydowanie była „Czarna Pantera”. Już po pierwszym weekendzie film zarobił 400 milionów dolarów, czyli dwa razy więcej niż kosztował. Do dziś na świecie zarobił ponad 1,3 miliarda dolarów, bijąc wiele rekordów. Zrobiona z rozmachem produkcja z barwnymi postaciami zebrała też dobre recenzje.

Wieża. Jasny dzień (reż. Jagoda Szelc)

Świetny debiut Jagody Szelc. Film trudny, niejednoznaczny, otwarty na interpretacje, ale warty obejrzenia. Pisaliśmy o nim następująco:

Wyrafinowane kreowanie nastroju apokalipsy, tworzenie realistycznych, osadzonych we współczesności, a jednocześnie mistycznych postaci, świetne dialogi i scenografia oraz zdjęcia potrafią zdziałać cuda w przekazywaniu treści, których nie przekażą słowa. „Wieża. Jasny dzień” to film, który daje bardzo dużą swobodę interpretacji, ale który nasycony jest do granic atmosferą nadciągającej globalnej katastrofy.

Strona

Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
fr45 [83.22.***.***] dodano: 30.12.2018, 20:46 #1
kler to syf!!!
Zobacz także
Newsy 118V  
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group