10 najlepszych utworów Freddiego Mercury’ego

/ 24 listopada, 2016

O tym, że Freddie Mercury napisał i nagrał w swojej karierze wiele znakomitych utworów, wie każdy. Zadaniem niezwykle trudnym jest jednak sklasyfikowanie ich i wybranie tych najlepszych. Podjęliśmy się tego zadania, ale zastrzegamy – lista jest subiektywna i rozumiemy, że każdy fan twórczości Mercury’ego może mieć własną. Dlatego zapraszamy do komentarzy, gdzie możecie podzielić się z innymi Czytelnikami swoimi ulubionymi utworami wokalisty.

Wzięliśmy pod uwagę tylko te kompozycje, których Freddie Mercury jest autorem lub współautorem. No to zaczynamy!
 

 

10. Freddie Mercury – Living on My Own

Chyba najbardziej znany utwór z solowej twórczości Mercury’ego. „Living on My Own” pojawił się na płycie „Mr. Bad Guy”, która została opublikowana we wrześniu 1985 roku. Nagrania, które stanowią trzon teledysku, zarejestrowane zostały podczas 39. urodzin wokalisty, które odbyły się w klubie Old Mrs. Henderson w Monachium.

9. Queen – Don't Stop Me Now

Don't Stop Me Now znalazło się na opublikowanej w 1978 roku płycie „Jazz”. Autorem całości jest Freddie Mercury. Co ciekawe, w głosowaniu przeprowadzonym przez program „Top Gear”, utwór został wybrany jako najlepsza piosenka do jazdy samochodem. 

8. Queen – Friends Will Be Friends

Ballada przygotowana przez dwóch muzyków Queen – Freddiego Mercury’ego i Johna Deacona. Znalazła się na jednej z najbardziej znanych płyt zespołu, opublikowanej w 1986 roku „A Kind of Magic”. Teledysk nagrano podczas zjazdu Międzynarodowego Fanklubu Queen w Londynie – na spotkaniu było ponad 800 osób.

 

7. Queen – Love of My Life

Bez wątpienia nie jest to największy przebój z repertuaru Queen, ale ten utwór zajmował szczególne miejsce w sercu autora, Freddiego Mercury’ego. Był bardzo często wykonywany podczas koncertów – jednak z gitarą akustyczną i fortepianem. Oryginalnie pojawił się na płycie „A Night at the Opera” z 1975 roku.

6. Queen – Killer Queen

Przez wielu uważany za najbardziej przełomowy utwór w dorobku Queen. „Killer Queen” jest pierwszym wielkim przebojem zespołu, który rozpoczął jego drogę na szczyt. Kawałek znalazł się na stronie B singla „Flick of the Wrist” z 1974 roku.

 

5. Queen – Somebody to Love

Mówiąca o poszukiwaniu miłości ballada była kolejnym przebojem napisanym przez Freddiego Mercury’ego. Utwór znalazł się na płycie „A Day at the Races”, którą Queen opublikował w 1976 roku.

4. Queen i David Bowie – Under Pressure

Utwór, który powstał przez przypadek, a wszystko za sprawą wizyty Davida Bowiego w studiu w Szwajcarii, w którym nagrywali panowie z Queen. Usiedli, pograli i przygotowali jeden z największych przebojów zespołu. Freddie Mercury był jednym z sześciu współautorów „Under Pressure”.

Co ciekawe, David Bowie później ocenił, że nie jest to utwór najbardziej udany:

Kiedy chłopcy pojawili się w Szwajcarii, pojechałem spotkać się z nimi w studiu i – co było nieuniknione – zaczęliśmy razem grać. Powstał dzięki temu pewien szkielet. Pomyślałem, że to niezła melodia, więc postanowiliśmy ją dopracować. Coś z tego wyszło, ale myślę, że mogło być o wiele lepiej.

 

3. Queen – Crazy Little Thing Called Love

– „Crazy Little Thing Called Love” napisałem w wannie – zdradził w jednym z wywiadów Freddie Mercury. Należy się cieszyć, że dbał o higienę, ponieważ dzięki temu powstał jeden z największych przebojów grupy Queen. Utwór był regularnie wykonywany przez muzyków podczas koncertów – wówczas na gitarze grał sam legendarny wokalista.

2. Queen – We Are the Champions

We Are the Champions” słyszymy nieustannie – przede wszystkim podczas różnej maści wydarzeń sportowych. Niektórzy mogą mieć lekki przesyt, ale nie zapominajmy, że to utwór genialny i jeden z największych przebojów w całym dorobku Queen. Utwór przygotował oczywiście Freddie Mercury i znalazł się na płycie „News of the World” z 1977 roku.

 

1. Queen – Bohemian Rhapsody

Czy mogło być inaczej? „Bohemian Rhapsody” to utwór wyjątkowy pod każdym niemalże względem. Zostało jednak o nim powiedziane i napisane wszystko, dlatego po prostu posłuchajmy najlepszego utworu w dorobku Freddiego…

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także