10 polskich piosenek na Walentynki

/ 14 lutego, 2017

Od pewnego czasu na naszej stronie mogliście głosować na najpiękniejsze Waszym zdaniem piosenki o miłości – wśród stu zaproponowanych przez naszą redakcję internetową utworów znalazło się kilkadziesiąt polskich. Postanowiliśmy więc w pierwszym podsumowaniu przedstawić najpiękniejsze Waszym zdaniem polskie utwory o miłości.

10. Luxtorpeda – „Autystyczny”

Naszą dziesiątkę otwiera utwór Luxtorpedy, który znalazł się na debiutanckiej płycie zespołu opublikowanej w 2011 roku. „Kochając i się złoszcząc znosisz to cierpliwie / Ja też cię bardzo kocham, tylko trochę autystycznie” – to słowa napisane przez Litzę i Hansa, które bez wątpienia do Was trafiły.


9. Chłopcy z Placu Broni – „Kocham Cię”

Dziewiąte miejsce zajęła wspaniała ballada zespołu Chłopcy z Placu Broni. Utwór pochodzi z opublikowanej w 1993 roku płyty zatytułowanej po prostu „Kocham Cię”.


8. Maanam – „Kocham cię, kochanie moje”

Utwór zespołu Maanam zrobił furorę już w momencie publikacji, czyli w 1983 roku. Okupował pierwsze miejsce listy przebojów programu trzeciego przez 21 tygodni. Choć minęło już ponad 30 lat od jego premiery – wciąż zachwyca i w Waszym zestawieniu zajmuje ósme miejsce.


7. Republika – „Odchodząc”

Pochodzący z albumu „Masakra” zespołu Republika utwór „Odchodząc” znalazł się na siódmym miejscu w Waszym głosowaniu. „A więc stało się i odchodzisz / Tu są twoje książki i płyty / Możesz zabrać co chcesz / Najlepiej zabierz mnie” – śpiewał nieodżałowany Grzegorz Ciechowski.


6. Happysad – „Zanim pójdę”

Muzycy ze skarżyskiego Happysad o miłości śpiewać lubią, a zdecydowanie największą popularnością cieszył i nadal cieszy się ich utwór zatytułowany „Zanim pójdę” z debiutanckiej płyty. W Waszych oczach zasłużył na wysoką szóstą pozycję.


5. Myslovitz – „Chciałbym umrzeć z miłości”

„Chciałbym umrzeć z miłości” to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych polskich ballad rockowych. Jesteście podobnego zdania, co sprawiło, że utwór zespołu Myslovitz zajął piąte miejsce w zestawieniu najpiękniejszych piosenek o miłości.


4. Budka Suflera – „Jolka, Jolka”

Utwór, który mimo 35 lat na karku, znają niemalże wszyscy. Nie tylko melodię, ale również cały tekst. Ten muzyczny fenomen i jedno z największych osiągnięć zespołu Budka Suflera zajął w Waszym rankingu miejsce zaraz za podium. My proponujemy Wam niezwykłe wykonanie z Przystanku Woodstock:


3. Perfect – „Kołysanka dla nieznajomej”

Perfect wyprzedził Budkę Suflera o włos i zameldował się na najniższym stopniu podium. Co by nie mówić – to bardzo dobry wybór, ponieważ „Kołysanka dla nieznajomej” to niezwykły i ponadczasowy utwór. Po prostu posłuchajmy…


2. Dżem – „Sen o Viktorii”

Dżem musiał się znaleźć w tym zestawieniu i oczywiście się znalazł. Wspaniała kompozycja, czyli oczywiście „Sen o Victorii” zajęła zasłużone drugie miejsce. Warto pamiętać, że utwór mówi nie tylko o miłości, ale również jest hymnem do wolności. Muzyczny majstersztyk Pawła Bergera i Ryszarda Riedla.


1. Lady Pank – „Zawsze tam, gdzie Ty”

Z ogromną przewagą nad Dżemem i Perfectem na pierwszym miejscu zameldowała się ponadczasowa ballada zespoły Lady Pank zatytułowana oczywiście „Zawsze tam, gdzie Ty”. Wiele już o tej kompozycji zostało już powiedziane i napisane, dlatego po prostu posłuchajmy:

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także