20 lat temu doszło do tragedii na koncercie Pearl Jam w Roskilde

/ 30 czerwca, 2020

Koncert Pearl Jam na duńskim festiwalu Roskilde w 2000 roku miał być jedną z głównych atrakcji tamtej edycji. Do Danii zjechały się tłumy z całej Europy.

Niestety, pogoda wówczas nie dopisała, co miało swój tragiczny finał podczas koncertu Pearl Jam.

W lipcowym numerze „Teraz Rocka” Marcin Bąkiewicz wspomina tamten feralny koncert, na który udał się 20 lat temu:

Na pogodę, jaka była w czerwcu roku 2000 w Roskilde mówiliśmy „duńska”. Zmieniała się nagle, w ciągu zaledwie kilku minut. Słońce, chmury, deszcz. W piątek o tyle się ustabilizowało, że po prostu padało. Piaszczysta droga od pól namiotowych do terenu właściwego festiwalu zamieniła się w błotnistą maź.

Pearl Jam wyszli na scenę 30 czerwca wieczorem. Grupa promowała wydany właśnie album „Binaural”. Marcin Bąkiewicz wspomina dalej:

W pewnym momencie, po jakichś czterdziestu pięciu minutach, gdy muzycy Pearl Jam grali „Daughter”, a Eddie Vedder okręcał sobie wokół szyi kabel od mikrofonu, podszedł do niego wysoki facet, jak się później okazało Dick Adams, tour menager, i coś mu szepnął na ucho. Pamiętam dokładnie ten makabryczny moment… Grupa przerwała grę, a Vedder powiedział, że robi pięciominutową przerwę oraz, że ma do zakomunikowania coś, co nie wiąże się z muzyką, lecz z bezpieczeństwem. I poprosił o cofnięcie się. „Policzę do trzech, cofnijcie się. Dwa kroki”. Po chwili dodał, aby każdy sprawdził, czy nie ma obok kogoś leżącego i ponownie zaczął apelować o cofnięcie się. Nie było to łatwe, irytacja wokalisty wzrastała, mikrofon przejął ktoś jeszcze, chyba wspomniany tour menager, również prosząc o cofnięcie się oraz o zapalenie świateł.

%%REKLAMA%%

Jak się okazało w ślizgającym się po błocie tłumie zadeptanych zostało na śmierć dziewięć osób. Kolejne 43 osoby odniosły obrażenia.

Wspomnienia z tej tragicznej edycji Roskilde znajdziecie w lipcowym numerze „Teraz Rocka”, który jest w sprzedaży. Piszemy w nim także między innymi o takich wykonawcach, jak Kazik, Morrissey, Within Temptation, Kansas, Trivium, Powerwolf, Bush, Mushroomhead, Edyta Bartosiewicz, Kasia Lins i wielu innych.

Numer dostępny jest w kioskach, a także w sprzedaży internetowej.

[LIPCOWY „TERAZ ROCK” – KUP TERAZ]

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także