FKA twigs walczy o swój pseudonim artystyczny. Sprawa trafi do sądu

/ 23 marca, 2026
fot. Jordan Hemingway

FKA twigs ponownie znalazła się w centrum sporu prawnego dotyczącego swojego pseudonimu artystycznego. Artystka chce, aby duet Twigs przestał wysyłać do niej wezwania prawne.


W branży muzycznej określenie „twigs” najczęściej odnosi się właśnie do FKA twigs. Rzadziej używa się go w kontekście zespołu The Lemon Twigs, a jeszcze rzadziej wobec duetu Twigs, który tworzą siostry bliźniaczki Laura i Linda Good.

Spór między artystami sięga 2014 roku. Wtedy duet Twigs złożył wniosek dotyczący znaku towarowego przeciwko wokalistce. Sprawa została jednak niedługo później „dobrowolnie” wycofana.

Po ponad dekadzie konflikt powraca. FKA twigs, czyli Tahliah Barnett, jest dziś znacznie bardziej rozpoznawalna. Zdobyła nagrodę Grammy, występuje w filmach i wyprzedaje koncerty, między innymi w hali Madison Square Garden.

Jak podaje „TMZ”, duet Twigs ponownie podjął działania prawne i wysyła artystce wezwania do zaprzestania naruszeń i zaniechania działań związanych z pseudonimem. Zespół twierdzi, że używanie przez nią nazwy narusza ich znak towarowy i może wprowadzać odbiorców w błąd.

FKA twigs zwróciła się do sądu o rozstrzygnięcie sprawy. Chce, aby sąd oficjalnie zakończył wysyłanie takich pism, tak aby mogła dalej korzystać ze swojego zarejestrowanego znaku towarowego.

Stanowisko artystki popiera jej prawnik, który podkreśla:

Nie do pomyślenia jest, aby jakikolwiek odbiorca mógł pomylić twórczość Barnett z działalnością pozwanych lub uznać, że strony są ze sobą powiązane.

W 2025 roku FKA twigs wydała aż dwa albumy: „Eusexua” oraz jego rozwinięcie „Eusexua Afterglow”. Ten pierwszy zdobył nagrodę Grammy w kategorii muzyki elektronicznej. Artystka pojawiła się też w filmie „Syn przeznaczenia”, gdzie zagrała u boku Nicolasa Cage’a.

KOMENTARZE

Przeczytaj także