AC/DC, Foo Fighters i Muse na liście "Forbesa"

/ 13 lipca, 2016

Na pierwszym miejscu zestawienia „Forbesa” znalazła się Taylor Swift. Gwiazda pop przez ostatni rok (od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku) na sprzedaży muzyki, koncertach i innych zarobiła 170 mln dolarów.

Spośród rockowych gwiazd najwyżej – na 17. miejscu – znalazł się zespół AC/DC. Panowie podczas intensywnej promocji płyty „Rock or Bust” zarobili w ciągu roku 67,5 mln dolarów. Wydaje się, że zarobki Australijczyków trochę ostatnio spadły. Firma Pollstar na swojej liście podsumowującej trasy koncertowe w 2015 roku w przypadku AC/DC wskazywała na 180 mln dochodu brutto.

The Rolling Stones uplasowali się tuż za AC/DC z 66,5 mln dolarów za 27 koncertów. Zespół U2 zajął zaś 30. miejsce z 55 mln dolarów.

Jeśli chodzi o koncerty, nie próżnowali również muzycy Muse (z albumem „Drones”) i Foo Fighters (z krążkiem „Sonic Highways”). Grupy te zajęły odpowiednio 44. i 45. miejsce. Zarobiły 49 i 48,5 mln dolarów.

„Forbes” opowiada, jak powstał ten ranking.

Liczby oszacowane zostały na podstawie danych takich firm, jak Nielsen, Pollstar, Box Office Mojo, Songkick i IMDB, a także rozmów z przedstawicielami branży i samymi gwiazdami. W rezultacie powstało zestawienie, które pokazuje, kto ile zarabia w tym światowym biznesie sławy… Opłaty dla agentów, menedżerów i prawników nie zostały uwzględnione.

Dziennikarz magazynu Zack O'Malley Greenberg dodaje:

Od piłkarzy w Hiszpanii po koncerty w Chinach istnieją fani, którzy są w stanie sporo wybulić, by zobaczyc wielkie nazwiska – i to jest siła wynosząca celebrycką gospodarkę na jeszcze wyższy poziom.

AC/DC previously made concert trade publication Pollstar year-end list for 2015's tours with a $180 million gross, which the band amassed despite an average ticket price just under $78.

Pełną listę artystów znajdziecie na Forbes.com.

ud

KOMENTARZE

Przeczytaj także