Album Fotoness na CD, Tomek Lipiński nagrywa

/ 11 października, 2013

The Fotoness to zespół, który bez wątpienia można nazwać "kultowym", supergrupa założona w 1986 roku przez trzech znanych już wcześniej muzyków: Jej oryginalny skład to: Tomasz Lipiński, Marcin Ciempiel i Jarosław Szlagowski.

Debiutowali w warszawskim klubie Riviera-Remont na początku 1987 roku; wzięli udział w festiwalach w Jarocinie i "Poza kontrolą". W 1988 roku do zespołu dołączył gitarzysta Krzysztof Zawadka. Reaktywowanie w tym samym roku przez Tomka Lipińskiego zespołu Tilt zakończyło działalność Fotoness.

Ich dorobek fonograficzny jest niewielki, obejmuje jedyną płytę studyjną, "When I Die", wydaną przez Polskie Nagrania w 1988 roku (nigdy nie ukazała się w wersji kompaktowej). Gościnnie wystąpił na niej Jan Borysewicz, znany z zespołu Lady Pank. Nagranie utworu "Foto" ukazało się na kompilacji "Radio nieprzemakalnych", wydanej w 1988 roku.

Płyta Fotoness zatytułowana "When I Die" pojawiła się 27 września na CD. Nieco miejsca temu albumowi poświęcimy w najbliższym, listopadowym wydaniu Teraz Rocka.

Przy okazji warto wspomnieć, że Tomek Lipiński wraca z premierowym albumem. Pierwszym od 2002 roku, gdy ukazał się "Emocjonalny terror" Tiltu.

We wczesnych etapach tak zwanej kariery wydaje się płyty często, a później coraz rzadziej, to chyba naturalny proces Przymierzaliśmy się do tego od dłuższego czasu, ale z założeniem, że nic na siłę. W tej chwili złożyły się wszystkie okoliczności: dostaliśmy korzystną ofertę z wydawnictwa fonograficznego, pogłębiła się integracja zespołu – w trio z Karolem Ludewem i  Piotrem Leniewiczem gramy już ósmy rok – najdłużej nieprzerwanie w mojej historii… Stałym muzykiem jest też Wojtek Konikiewicz, klawiszowiec. W ciągu tych ośmiu lat zebraliśmy nieprzytomne ilości pomysłów, nagrań z prób, do tego mam swoje rzeczy… W tej chwili siedzimy i utwór po utworze to rozpracowujemy, staramy się nadać temu zwartą formę.

Zespół zamierza wejść do studia w listopadzie i szybko zarejestrować materiał. Premiery płyty Tomka Lipińskiego możemy się spodziewać na przełomie lutego i marca.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także