Albumy rockowe wciąż świetnie się sprzedają

/ 9 lutego, 2015

Nikogo chyba nie zaskoczy stwierdzenie, poparte zresztą dowodami, że płyty sprzedają się coraz gorzej. Wchodzi nowa jakość, czyli streaming, który na pewno w znaczny sposób uszczupla sprzedaż albumów na konwencjonalnych nośnikach, ale akurat fani rocka nie muszą się martwić, ponieważ – jak szacuje Statista – to właśnie płyty z tego gatunku sprzedają się najlepiej w Stanach Zjednoczonych. I dzieje się tak nieprzerwanie od 2008 roku.

Wydawałoby się, że rock nie ma szans z muzyką popularną czy R&B, ale liczby nie kłamią. W 2014 roku w samym USA sprzedano ponad 85 milionów płyt z tego gatunku. Mniej niż w latach ubiegłych, ale wciąż najwięcej spośród wszystkich badanych gatunków muzycznych. Co jednak ciekawe, tylko muzyka popularna odnotowała w ubiegłym roku wzrost sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego. Wszystkie inne odnotowały mniejszy lub większy spadek. Czy pop wyprzedzi w końcu rock? Może za kilka lat. Na ten jednak moment pozycja lidera jest niezagrożona.

Wystarczy zerknąć na wykres…

Gene Simmons, który stwierdził całkiem niedawno, że muzyka rockowa umiera, nie ma chyba racji. Wciąż nagrywa się wiele znakomitych płyt, a weteranom sceny rockowej depczą po piętach młodzi, zdolni i pomysłowi.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także