Behemoth nie zagra na Seven Festival z powodu "nagonki na organizatorów"

/ 24 stycznia, 2014

Nie jest tajemnicą, że zespół Behemoth i jego twórczość nie odpowiada wszystkim środowiskom w naszym kraju. Treści i kontrowersyjny wygląd często wprowadzają zamieszanie. Z jednej strony jest to siła zespołu, a z drugiej problem, który wpływa chociażby na koncertowe funkcjonowanie grupy.

Muzycy z zespołu Behemoth przekonali się właśnie, że ich kontrowersyjne podejście do muzyki spowodowało, iż ich występ na koncercie z cyklu Seven Festival został odwołany. Kilkanaście godzin temu na stronie festiwalu pojawiło się takie oto oświadczenie:

W związku z zaproszeniem zespołu Behemoth na Seven Festival w Węgorzewie oraz negatywnymi emocjami płynącymi z niektórych środowisk i bezprzykładną nagonką na organizatorów tego wydarzenia, nagonką w imię jedynie słusznej prawdy, organizator w porozumieniu z zespołem odwołuje koncert. Za wynikłe z tego powodu nieporozumienia przepraszamy przede wszystkim zespół, który miałby okazję zaprezentować swój kunszt artystyczny po raz pierwszy przed węgorzewską widownią. Przepraszamy także fanów, którzy entuzjastycznie przyjęli wiadomość o występie zespołu na Seven Festival. Zdajemy sobie sprawę z zawodu jaki Wam sprawiliśmy – nie poddajemy się jednak, może w 2015 roku emocje opadną a zwolennicy cenzury i inkwizycji przyjmą do wiadomości fakt, że krępowanie wolnej twórczości artystycznej nie przystoi w państwie chlubiącym się wielowiekowymi tradycjami tolerancji. Autorów zaś tych wszystkich listów, petycji i telefonów informujemy, że w żadnym przypadku nie identyfikujemy się z ich treścią. Ustąpiliśmy nie przed siłą argumentów, ale dla dobra naszego festiwalu, w poczuciu odpowiedzialności za to, co robimy, jako nasz sprzeciw wobec mieszania idei naszego Festiwalu w różne ideologiczne polsko-polskie swary.

Wygląda więc na to, że środowiska przeciwne Nergalowi i prowadzonej przez niego formacji mogą świętować sukces. Zespół nie zaprezentuje się na festiwalu w tym roku. Pytanie jednak brzmi – kto na tym więcej straci? Zespół, który ma ugruntowaną pozycję na arenie międzynarodowej, czy fani, którzy mogli zobaczyć nasz towar eksportowy na żywo?

Obecnie line-up Seven Festival stanowią między innymi Epica, Arch Enemy, KNŻ, Lady Pank, czy Happysad. Organizatorzy regularnie poszerzają skład imprezy, o czym można przekonać się zaglądając na ich oficjalny profil w serwisie Facebook.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także