Bruce Dickinson zainwestował 450 tysięcy w największy samolot świata

/ 28 marca, 2014

Miłość Bruce'a Diskinsona do lotnictwa jest powszechnie znana. Muzyk ma uprawnienia zawodowego pilota, prowadził program telewizyjny o lotnictwie i przy wielu wywiadach wspomina o swojej miłości do samolotów. Właśnie z tego powodu postanowił przekazać bagatela 450 tysięcy dolarów na projekt o nazwie HAV Airlander. Cóż to takiego? Brytyjski projekt samolotu, który ma być nawet większy od Boeinga 747.

Niektórzy mogliby uznać, że to nie samolot, lecz sterowiec, ale nie jest to prawdą. Może sama konstrukcja nie kojarzy nam się od razu z samolotem, ale wszystkie założenia techniczne – oddziaływanie powietrza na elementy ruchome i nieruchome – wskazują, że mamy do czynienia z pełnoprawnym samolotem. Maszynę opracowali i wykonali Hybrid Air Vehicles (Wielka Brytania) oraz Northrop Grumman (Stany Zjednoczone).

Bruce Dickinson, który tym samym stał się udziałowcem tego projektu, wspomniał w BBC, że chciałby kiedyś wsiąść na pokład HAV Airlander i przelecieć ziemię dookoła:

Chcę wejść na ten samolot i oblecieć świat dookoła. Nawet dwukrotnie, bez żadnej przerwy. Polecimy nad Amazonką na wysokości dwudziestu stóp, nad niektórymi największymi miastami, a wszystko wrzucimy do internetu.

HAV Airlander ma ponad 91 metrów długości, cztery turbodoładowane silniki V8 diesela, waży około 38 ton i jest w stanie osiągnąć prędkość do 160 km/h.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także