Covery ciekawsze od oryginałów

/ 21 kwietnia, 2013

Przygotowaliśmy już dla Was wcześniej najciekawsze naszym zdaniem przeróbki piosenek Brytyjczyków z Iron Maiden. Na warsztat braliśmy również interesujące (pod wieloma względami) perkusyjne covery

Dziś zajęliśmy się ciekawymi utworami, które nieraz są ciekawsze i popularniejsze od swoich pierwowzorów. Niektóre z nich to oczywiste wybory, ale pewnie kilka z naszych typów może wzbudzić kontrowersje – to dobrze. Zapraszamy Was do dyskusji na łamach naszej strony. 
 
 
 
Piosenka Boba Dylana „Knockin' on Heaven's Door” znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu „Pat Garrett & Billy the Kid” z 1973 roku. Jednak dopiero słynne „haj, haj, haj, haj, jeee” w aranżacji Guns N' Roses wyniosło utwór na szczyty popularności. 
 
Cover Guns N` Roses – Knockin' on Heaven's Door

 
Oryginał Bob Dylan Knockin' on Heaven's Door
 

 
 
 
Bob Dylan miał szczęście (bądź pecha – zależy jak na to popatrzeć) do tego, że jego piosenki z powodzeniem aranżowali inni artyści. Utwór „All Along the Watchtower' w brawurowej aranżacji, którą zaproponował Jimi Hendrix nabrał sporej dynamiki i przebojowości. 
 
Cover Jimi Hendrix – All Along the Watchtower

 
Oryginał Bob Dylan – All Along the Watchtower

 
 
 
Czas na polski akcent. O tym, kto wykonywał oryginalna wersję „Oprócz” zrobiło się głośno po tym, gdy pewien zespół zezłościł Korę Jackowską twierdząc, że to utwór z repertuaru Golden Life. Mimo, że grupa tę piosenkę rozpropagowała, jej autorem jest Marek Jackowski, współzałożyciel Maanam
 
Cover Golden Life – Oprócz
 
 
Oryginał Maanam – Oprócz 
 
 
 
 
„Twist and Shout” w wykonaniu The Beatles bije popularnością na głowę zarówno wersję The Isley Brothers i jeszcze wcześniejszą w aranżacji The Top Notes. Charakterystyczna chrypka Lennona to efekt zdartego gardła po dziesięciogodzinnym maratonie nagrywania debiutanckiej płyty The Beatles.  
 
Cover The Beatles – Twist and Shout
 
 
Oryginał The Top Notes – Twist and Shout
 
 
 
 
Może nie lepszy, ale ciekawy – tak można określić cover utworu Eurythmics „Sweet Dreams (Are Made of This)” wykonany przez Marilyn Mansona. Mniej dynamiczny, o wiele bardziej mroczny. 
 
Oryginał Eurythmics – Sweet Dreams (Are Made of This)

 
Cover Marilyn Manson – Sweet Dreams (Are Made of This)

 
 
Oryginalna wersja „Hurt” z repertuaru Nine Inch Nails to świetny utwór. Jednak, to co wydobył z niego Johnny Cash to prawdziwy majstersztyk. Ogromne pokłady smutku i tekst, który wraz z teledyskiem wydają się być muzycznym testamentem tej amerykańskiej legendy muzyki na długo zapadają w pamięć. 
 
Cover Johnny Cash – Hurt
 
 
Oryginał NIN – Hurt
 
 
 
 
Na koniec prezentujemy utwór, który zarówno w wersji pierwotnej, jak i przerobionej z rockiem ma niewiele wspólnego. Wersja „I Will Always Love You” w wykonaniu Whitney Houston ani przez chwilę nie przypomina piosenki country zaproponowanej przez Dolly Parton. To chyba najlepszy dowód na kunszt jej propozycji. 
 
Cover Whitney Houston – I Will Always Love You
 
 
Oryginał Dolly Parton – I Will Always Love You
 

Redakcja

KOMENTARZE

Przeczytaj także