Dave Grohl: "Ludzie nie rozumieją »Sonic Highways«"

/ 9 grudnia, 2014

Od samego początku było wiadomo, że Dave Grohl i jego Foo Fighters zrobią coś innego, coś wyjątkowego, coś niespotykanego. Odwiedzili studia nagraniowe rozsiane po całych Stanach Zjednoczonych, zapraszali do współpracy wyjątkowych muzyków, eksperymentowali ze stylami i w końcu – nagrali serial telewizyjny. Zyskali spore uznanie, ale czy muzycznie kogoś zaskoczyli?

Zdania są, wyjątkowo jak na Foo Fighters, podzielone. Wielu fanów zrozumiało zamysł Grohla i pokochało "Sonic Highways", wielu jednak uważa, że to najgorsza płyta w dorobku zespołu. O tej drugiej grupie mówił w wywiadzie dla magazynu Rolling Stones lider Foo Fighters:

Wydaje mi się, że ludzie nie zrozumieli całego założenia polegającego na tym, że chcieliśmy poznać smaki i style danego miasta. Dziwi mnie takie podejście, ponieważ ja nigdy nie robię czegoś, co nie jest prawdziwe (…) Byliśmy niezwykle podekscytowani i nagle zdaliśmy sobie sprawę, że ludzie nie rozumieją "Sonic Higways". Wtedy powiedzieliśmy sobie: "Je*ać to!".

Dave Grohl tłumaczył, że ich eksperymentowanie ze stylami – bluesem, jazzem – było częścią całej idei i wymagało od nich wiele wysiłku, żeby "wgryźć" się w nowe dla nich wówczas rozwiązania i podejście do muzyki. Przyznał, że zespół przy "Sonic Highways" wykonał ogromną pracę i sami muzycy są dumni z efektu.

Naszą recenzję najnowszej płyty Foo Fighters znajdziecie w grudniowym "Teraz Rocku". Próby zrozumienia Dave'a Grohla podjął się Robert Filipowski.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także