Dezerter o stanie wojennym i tekście do "Spytaj milicjanta"

/ 4 lipca, 2014

Podczas tegorocznego festiwalu w Jarocinie Dezerter zagra w całości materiał z legendarnej płyty "Underground Out of Poland". Wtedy też przypada trzydziesta rocznica występu tej grupy na tej imprezie. Między innymi o tych sprawach opowiadali na naszych łamach muzycy zespołu – Krzysztof Grabowski oraz Robert Matera.

Bartek Koziczyński pytał między innymi o tekst utworu pt. "Spytaj milicjanta":

Jaki mieliście patent na oszukanie cenzury, że tuż po stanie wojennym przepuściła tekst Spytaj milicjanta?

KRZYSZTOF: Taki, że teksty zostały napisane w sposób niejednoznaczny. Dla 99 procent społeczeństwa były jasne i oczywiste, a dla 1 procenta, wśród którego była cenzorka, znaczyły coś odwrotnego. Według pani cenzor tekst Spytaj milicjanta musiał propagować pozytywną postawę wobec milicji, inaczej nie potrafimy sobie tego wytłumaczyć. Chyba ją coś tknęło, bo na koniec, gdy kolega szykował się do wyjścia, stwierdziła że jednak chciałaby posłuchać interpretacji. Nikt jej oczywiście tego nie dał. Z drugiej strony pierwszy nakład singla wynosił chyba 35 tysięcy egzemplarzy, które sprzedały się bardzo szybko, a drugi nie został nigdy wytłoczony. Oficjalnie z braku winylu, ale może ktoś się zorientował, że jednak nie warto takiej płyty propagować (śmiech).

Cały wywiad znajdziecie w najnowszym numerze naszego pisma. 

Lipcowy Teraz Rock jest w sprzedaży od 25 czerwca. Można go znaleźć w kioskach na terenie całego kraju, ale również zamówić drogą internetową. Zwolenników wersji papierowej odsyłamy do naszego SKLEPU INTERNETOWEGO, edycja cyfrowa czeka w e-KIOSKU.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także