Freddie Mercury jako goryl? Skandal okrzyknięty mianem "Gorillagate"

/ 12 lipca, 2013
 
Organizacja Wild in Art stworzyła w Norwich (Wielka Brytania) szlak artystyczny, zatytułowany Go Go Gorillas. W mieście stanęły rzeźby goryli pomalowane przez artystów, uczniów szkół i społeczności lokalne. 
 
Jeden z monumentów na pierwszy rzut oka nawiązuje do postaci zmarłego wokalisty grupy Queen. Rzeźba ma namalowaną żółtą kurtkę i białe spodnie, które bardzo przypominają strój sceniczny, jaki miał Freddie Mercury podczas legendarnego koncerty na Stadionie Wembley. Do tego twarz goryla zdobi charakterystyczny dla wokalisty wąs. 
 
 
Jim Beach, menadżer zespołu Queen poprosił o usunięcie rzeźby. Usłyszał jednak od organizacji i artysty Mika Richardsona, że próbuje cenzurować sztukę.
 
Sprawę rzeźby goryla w Norwich skomentował Brian May, gitarzysta Queen:
 
 
Organizacja, która przygotowała akcję malowanych rzeźb zwierząt zwie się Wild in Art. Ludzie ci stworzyli kukłę w kształcie goryla, który ewidentnie ma namalowany strój Freddiego z Wembley, jakieś zęby i wąsy. Jestem daleki od wydawania artystycznych wyroków w tej sprawie – możecie sobie wyrobić własne zdanie – ale kiedy ludzie po raz pierwszy zobaczyli tę rzeźbę, wielu stwierdziło, że to grubiański i obelżywy zabieg. 
 
 
 
Brian May napisał również, że spadkobiercy Freddiego zapytali organizację, czy istnieje możliwość  przemalowania rzeźby. Nie było żadnych prób cenzurowania sztuki, jak przedstawiły to niektóre media. Organizacja Wild In Art przystała na tę prośbę. Według muzyka jest to ważny element zachowania integralnej pamięci o ikonie grupy Queen:
 
 
Musicie sobie zadać pytanie, jakbyście się czuli, gdyby ludzie robili sobie kukły z podobiznami Waszego zmarłego ojca, syna, czy brata, a ty byś czuł, że są obraźliwe. Chciałbyś mieć świadomość, że masz prawo powiedzieć tak lub nie, by chronić jego reputację. Dokładnie to samo robią spadkobiercy Freddiego . Starają się chronić reputację Freddiego tak, jakby był ciągle z nami. 
 
 
Organizacja Wild In Art postanowiła zmienić wizerunek goryla przypominającego wokalistę Queen. Nowa odsłona rzeźby ma nastąpić w przyszłym tygodniu. 
 
Freddie Mercury został uznany przez czytelników naszej strony za najlepszego wokalistę rockowego. Muzyk dołączył do naszego wirtualnego zespołu marzeń Teraz Rock Band. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

pg

KOMENTARZE

Przeczytaj także