Gary Glitter skazany na 16 lat pozbawienia wolności za pedofilię

/ 28 lutego, 2015

Gary'ego Glittera pamiętają pewnie przede wszystkim nieco starsi miłośnicy rocka. Choć miał w swojej karierze kilka ważnych utworów, które stały się przebojami, zostanie zapamiętany jako przestępca, który dopuścił się molestowania seksualnego nieletnich. Wśród zarzutów postawionych przez prokuraturę pojawiło się również usiłowanie gwałtu. Rzecz dotyczyła dziewczynek do 13. roku życia. Obrona nie była w stanie obalić dowodów i muzyk został skazany na 16 lat pozbawienia wolności.

Wydarzenia, którymi zajmował się sąd dotyczyły lat 1975-1980, ale szczęśliwie w takich sprawach prawo nie przewiduje przedawnienia, dlatego muzyk mógł zostać osądzony i w konsekwencji skazany. Prokuratura była w stanie udowodnić sześć przestępstw na tle seksualnym, których dopuścił się Glitter – dotyczyły one trzech dziewczynek w wieku od 8 do 13 lat.

Przed londyńskim sądem zebrała się pokaźna grupa oddanych fanów muzyka, było też sporo osób, które chciałby jak najsurowszej kary dla przestępcy seksualnego. Choć obrona próbowała powoływać się na fakt, że Glitter jest człowiekiem szanowanym i mającym wielu fanów, sąd nie przyjął tego jako okoliczność łagodząca. – Nie ma wątpliwości, że zachowanie tego człowieka odcisnęło piętno na życiu trzech osób – powiedział w uzasadnieniu sędzia Alistair McCreath. Odczytywanie wyroku i jego uzasadnienia trwało kilkanaście minut, a sędzia zakończył je stwierdzeniem, ze zachowanie Glittera "było ohydne".

Na sali rozpraw pojawiły się wszystkie trzy ofiary muzyka, które w szczegółowy i bardzo drastyczny sposób opisały wszystko, co  robił z nimi oskarżony. Dowody były niezbite. Sam Glitter nie zdecydował się na zabranie głosu w sądzie, w jego imieniu wypowiadała się tylko obrończyni, Sallie Benner-Jenkins.

70-letni Glitter miał już wcześniej zatargi z prawem i dotyczyły one między innymi pedofilii. Ponad piętnaście lat temu przyznał się do posiadania kilku tysięcy zdjęć pedofilskich. W 2006 roku natomiast został skazany przez wietnamski sąd za przestępstwa seksualne na dwóch nieletnich dziewczynkach. Jak relacjonują brytyjskie media, Glitter najprawdopodobniej umrze w więzieniu i nie doczeka końca zasądzonej kary.

Można odnieść wrażenie, że dziennikarze podsumowują to wydarzenie z lekką ulgą…

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także