Ghost: Religia to duży problem współczesnego społeczeństwa

/ 24 lipca, 2015

Wywiad z jednym z muzyków szwedzkiej grupy Ghost przeprowadził niedawno portal loudtv.net. Podczas długiej rozmowy oprócz spraw oczywistych związanych z premierą trzeciej płyty (jak nagrywało im się z producentem Klasem Åhlundem lub jak się ma „Meliora” do swojej poprzedniczki „Infestissumam”) udało się poruszyć kilka innych ciekawych wątków. Co członkowie Ghost sądzą o religii?

Zdecydowanie jest to duży problem. To bardzo współczesny problem. To bardzo, bardzo duże zagrożenie. Na Zachodzie wydaje nam się, że nastąpiła sekularyzacja, a to trochę przestarzałe… Zwłaszcza w Szwecji, skąd pochodzimy, sekularyzacja zaszła bardzo daleko, do punktu, w którym bycie religijnym to prawie jak bycie idiotą.

Nie wnioskujcie jeszcze z tego, że według Bezimiennego religia to zło. Wszystko jest trochę bardziej skomplikowane. Muzyk po chwili dodał:

Jednak wciąż są także… Wydaje się, że utracona została więź pomiędzy współczesnym człowiekiem i jego dobrym samopoczuciem. Stało się tak przez tę stratę. Tego nie trzeba mówić… Nie każemy nikomu wierzyć w coś konkretnego, lecz wydaje się, że pewna idea jest lekceważona: jest sporo rzeczy, w które może możemy wierzyć, a których nie rozumiemy.

Ludzie teraz i od setek lat… Pamiętasz, jak mówiono „Wszystko, co można było wynaleźć, już wynaleziono”. Mimo że ludzie obecnie się z tego śmieją, wciąż mają poczucie, że wiedzą wszystko, że weszliśmy na cywilizacyjne szczyty, że to jest najlepsze, co… że szczytujemy. Jeśli coś chcielibyśmy powiedzieć, to jedynie to, że mały człowiek powinien zaakceptować, że są rzeczy, o których nie mamy pojęcia. Możemy wierzyć, możemy chcieć wierzyć, ale albo będzie tak, albo inaczej. Albo nic się po śmierci nie stanie, albo się stanie. Nie mamy pojęcia. Nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, a już na pewno nie potrafiła banda Rzymian w 325 roku.

Może to nie sama religia (a przynajmniej nie w tradycyjnym znaczeniu tego słowa) jest problemem, lecz jej brak? Jedno wydaje sie pewne – żadna ze skrajności dobra nie jest.

Trzecia studyjna płyta Ghost „Meliora” ukaże się 21 sierpnia 2015 roku. Obejrzeć już możecie teledysk „Cirice” i posłuchać utworu „From the Pinnacle to the Pit”.

Poniżej znajdziecie cały wywiad z Bezimiennym Ghoulem, z którego właśnie zacytowaliśmy Wam fragmenty.

ud

KOMENTARZE

Przeczytaj także