Gitarzyści zagrają dla Jana Pawła II na wrocławskim Rynku

/ 24 kwietnia, 2014

Arka Noego to zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Złożony z 8 muzyków i kilkunastu dzieciaków zespół od początku swojej działalności zaskarbił sobie serca słuchaczy w całej Polsce. Trafił do uszu dzieci, ich rodziców i dziadków. Najmłodsi członkowie zespołu to głównie potomkowie muzyków zespołu 2Tm2,3 i ich przy­ja­ciele. Aspekt rodzinny jest tu podstawą, podobnie jak w przypadku Gitarowego Rekordu Guinnessa, który co roku gromadzi na Rynku całe pokolenia gitarzystów. Chodzi o wspólne granie, łączenie na gruncie muzyki i spontaniczność. Choćby dlatego zespół nie ma regularnych prób. Występuje tylko na żywo. Arka działa pod przewodnictwem Roberta Frie­dricha – gita­rzy­sty, kom­po­zy­tora i autora (KNŻ, 2Tm2,3, daw­niej Acid Drin­kers, Turbo).

 Występ dla Papieża w ramach Thanks Jimi Festival nie jest przypadkiem. Grupa od początku istnienia związana jest ściśle z osobą Jana Pawła II. Powstała w 1999 roku, gdy z oka­zji pielgrzymki Ojca Świętego na zamó­wie­nie TVP1 stworzony został tele­dysk do pio­senki „Tato”. Utwór stał się wiel­kim przebojem i wkrótce piosenki Arki śpiewała już cała Polska. W 2001 roku zespół wystą­pił w Auli Pawła VI na Waty­ka­nie przed Ojcem Świę­tym Janem Paw­łem II i tysią­cami wier­nych pod­czas wiel­kiego spo­tka­nia dzieci na zakoń­cze­nie Roku Jubi­le­uszo­wego.

 Arka Noego zagra również podczas Koncertu Gwiazd na Wyspie Słodowej (1 maja godz. 16.30), gdzie zaprezentuje materiał z albumu "Pan Krakers" z piosenkami Tiltu, Dezertera, Kultu, Armii, Brygady Kryzys, Izraela, Klausa Mitffocha czy Oddziału Zamkniętego.

1 maja we Wrocławiu usłyszymy również gigantów światowego rocka: Uriah Heep, Erica Burdona & The Animals, Steve’a Vaia, a także Luxtorpedę, Wojciecha Waglewskiego, Sebastiana Riedla i Wojtka Pilichowskiego. Wystąpi też Natalia Sikora – laureatka The Voice Of Poland, która zaśpiewa „The House Of The Rising Sun” oraz Jędrzej Kodymowski, lider Apteki w polskiej wersji „Domu Wschodzącego Słońca”. Oryginał, razem z tysiącami gitarzystów, zaśpiewa sam Eric Burdon.

W trakcie bicia Gitarowego Rekordu prowadzona będzie akcja charytatywna gitarowego środowiska. Pieniądze ze zbiórki prowadzonej 1 maja na Rynku w całości przeznaczone zostaną na potrzeby chorych – podopiecznych jedynego we Wrocławiu hospicjum stacjonarnego, które prowadzą zakonnicy z Konwentu OO. Bonifratrów oraz hospicjum domowego przy Dolnośląskim Centrum Onkologicznym. Pieniądze potrzebne są na zakup sprzętu, a także na bezpośrednie wsparcie chorych w zakupie leków, materiałów opatrunkowych, odżywek, czasem żywności i opału czy opłacenie czynszu. 

Aby ustanowić nowy Gitarowy Rekord Guinnessa potrzebujemy 7274 gitar. Na gitarzystów, zarówno profesjonalistów jak i całkowitych amatorów, czekamy 1 maja od godz. 10.00 na wrocławskim Rynku.

mg | fot. Marcin Tomaszuk

KOMENTARZE

Przeczytaj także