Kontestator traktowany jest jak wariat – Kukiz mówi Teraz Rockowi

/ 29 sierpnia, 2012

fot: Rafał Masłow/SONY

W długiej rozmowie z Grzegorzek K. Witkowskim Paweł Kukiz opowiedział o początkach swojej kariery, o planach zespołu Piersi… Przede wszystkim jednak przybliżył nam tematykę swoich nowych utworów.

OLD PUNK. To jest piosenka o dzisiejszych czasach. Odnoszę wrażenie, że – pomijając sprawy gospodarcze – jakby nastąpiła powtórka epoki Gierka. Ta propaganda sukcesu, ten wizerunek Państwa Powszechnego Szczęścia i Dobrobytu, gdzie ten, który pozwala sobie cokolwiek skontestować, jest natychmiast traktowany jak wariat.

HEIL SZTAJNBACH. Piosenka "Heil Sztajnbach" powstała w czasach, gdy pojawiły się pierwsze sprawy dotyczące zwrotów mienia porzuconego przez Niemców. (…) Utwór zaczyna się przemówieniem Hitlera, w którym jest mowa o „wielkich Niemczech”. (…) Erika Steinbach i jej Ziomkostwo ze swym rewizjonizmem – bo inaczej tego nie można nazwać – przypomina mi Niemcy hitlerowskie, przynajmniej jeśli chodzi o roszczenia terytorialne, „przestrzeń życiową”.

17 WRZEŚNIA (Польша не заграницa). Wpadłem na pomysł by przedstawić Katyń z perspektywy enkawudzisty, który dostał rozkaz zabijania, więc strzelał. Gdyby odmówił – też leżałby w dole. (…) Przekonany jestem, że rozpropagowanie tej piosenki w Rosji znacznie bardziej przyczyniłoby się do polsko-rosyjskiego pojednania (mam tu na myśli narody a nie rządy), niż mętne działania polityków.

To tylko krótki fragment rozmowy z charyzmatycznym wokalistą. Całość znajdziecie we wrześniowym numerze "Teraz Rocka" – w kioskach już w przyszłą środę.

jor

KOMENTARZE

Przeczytaj także