Kraftwerk zagra na Malcie

/ 16 listopada, 2012

Formacja Kraftwerk to bez wątpienia jedne z najważniejszych zespołów w historii współczesnej muzyki rozrywkowej. Do inspiracji ich twórczością przyznają się tak różnorodni muzycy i zespoły jak David Bowie, Joy Division, New Order, Ultravox, The Human League, Gary Numan, Visage, Depeche Mode, John Foxx, OMD, Soft Cell, Eurythmics, Laibach, Cybotron, Afrika Bambaataa czy Moderat i Aphex Twin.

Jak informuje organizator: Maltański koncert grupy nie jest przypadkiem. Kraftwerk jest zespołem, którego twórczość doskonale wpisuje się w idiom, czyli temat przewodni przyszłorocznego festiwalu, brzmiący „oh Man, oh machine / człowiek-maszyna”. Program idiomu badającego relacje człowiek-maszyna, człowiek-technologia przygotuje jeden z najważniejszych twórców europejskich, działający na pograniczu teatru, performansu i sztuk wizualnych, włoski artysta Romeo Castellucci. Kraftwerk, który był pionierem w wykorzystywaniu „maszyn” (takich jak syntetyzatory, komputery czy własnego projektu vocodery) i prorokiem idei transhumanizmu jest swego rodzaju ikoną. Wpływ Kraftwerk nie ogranicza się jednak tylko do muzyki. Zespół stworzył bowiem oryginalny i bardzo charakterystyczny wizerunek sceniczny, a złożone, eksperymentalne projekcje multimedialne, które towarzyszą jego koncertom stały się równie rozpoznawalne i inspirujące, co ich muzyka. Poczynając od 2005 r., kiedy to wystąpili na Biennale Sztuki w Wenecji, regularnie realizują swoje projekty również w kontekście sztuk wizualnych. Ukoronowaniem tego kierunku była tegoroczna retrospektywa ich twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA), gdzie odbyło się osiem koncertów w 3D prezentujących materiał dźwiękowy i wizualny ośmiu albumów studyjnych Kraftwerk. Czerwcowy koncert na Malta Festival Poznań 2013 będzie adaptacją tego projektu.

Formacja miała być także gwiazdą polskiej edycji Ultra Music Festival, jednak imprezę odwołano w atmosferze skandalu, zaś nabywcy biletów niestety nie odzyskali zwrotu kosztów (o czym informowaliśmy tutuj). Na szczęście marka Malta Festival wydaje się większym gwarantem i latem przyszłego roku możemy się spodziewać czwartej wizyty Niemców w naszym kraju.

Koncert zespołu Kraftwerk odbędzie się 28 czerwca 2013 roku w ramach Malta Festival Poznań 2013 (24-29 czerwca 2013 r.). Sprzedaż biletów rusza w piątek, 23 listopada 2012.

mk

KOMENTARZE

Przeczytaj także