Laibach o Powstaniu Warszawskim

/ 10 lipca, 2014

Płyta  "1 VIII 1944. Warszawa" zawiera trzy premierowe utwory. Do jednego z nich – piosenki "Warszawskie dzieci" – powstaje również teledysk. 24 października 2014 roku materiał z płyty zostanie zaprezentowany podczas koncertu zespołu Laibach w ramach łódzkiego Festiwalu Soundedit. Projekt  zrealizowano na zlecenie Narodowego Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Od dziś płytę można kupić na stronie www.nck.pl oraz usłyszeć w radio i telewizji.

Zespół  Laibach powstał w 1980 roku w przemysłowej miejscowości Trbovlje. Jego nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy Lublany. Twórczość i publiczne występy formacji od samego początku wzbudzały kontrowersje i narażały muzyków na szykany ze strony władz ówczesnej Jugosławii. W połowie lat 80. XX w. zespół nawiązał kontakt z wytwórnią Cherry Red i tym samym wypłynął na szerokie wody.

Jednak dopiero kontrakt ze słynną firmą Mute Records, mającą w swoim katalogu m.in. Nicka Cave'a, Depeche Mode, Nitzer Ebb czy Yazoo, doprowadził do uznania Laibacha za alternatywną gwiazdę o światowym formacie. W sferze popkultury zespół zasłynął coverami słynnych utworów z list przebojów. Najbardziej  znane to "Life Is Life" zespołu Opus, "Symphaty For The Devil" Rolling Stonesów, "Across The Universe" The Beatles i "Final Countdown" Europe.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także