Led Zeppelin może zakończyć proces o prawa autorskie płacąc… jednego dolara

/ 28 kwietnia, 2016

Okazuje się, że wcale nie musi dojść do procesu o prawa autorskie, który ma rozpocząć się 10 maja. Na stole pojawiło się bowiem porozumienie, które musieliby jednak zaakceptować muzycy z Led Zeppelin. Przedstawiciele zespołu Spirit zażądali bowiem od twórców „Stairway to Haven” jednego dolara oraz przekazania praw autorskich do wspominanego utworu na rzecz reprezentantów Randy’ego Californii. Jeśli Jimmy Page i Robert Plant zgodziliby się na te warunki, nie doszłoby do procesu.

Oczywistym jest jednak, że utwór generuje ogromne dochody, dlatego porozumienie nie leży w interesie muzyków z Led Zeppelin. Nie przekona ich również argument, że wszystkie przyszłe zyski z praw do „Stairway to Heaven”, gdyby te należały do przedstawicieli Randy’ego Californii, zostałyby przekazane na instrumenty muzyczne i lekcje muzyki dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. Wszystko więc wskazuje na to, że proces się odbędzie, ale bez udziału dwóch najważniejszych osób – Jimmy’ego Page’a i Roberta Planta

Najprawdopodobniej muzyków z Led Zeppelin reprezentowała będzie światowej sławy specjalistka od praw autorskich, Helene Freeman, która zajmowała się miedzy innymi sprawami boysbandu ‘N Sync i Justina Timberlake’a.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także