Antyfaszystowski utwór Manic Street Preachers w filmie skrajnej prawicy

/ 15 lipca, 2013

Skrajnie prawicowa orgazanizacja English Defence League, utożsamiana często z poglądami rasistowskimi i ruchem neofaszystowskim, wykorzystała utwór "If You Tolerate This Your Children Will Be Next" w spocie promującym zaplanowaną na 20 lipca demonstrację antyislamską w Birmingham. 

Zespół jest zszokowany użyciem utworu w kontekście promowania faszyzmu. Tytuł "If You Tolerate This Your Children Will Be Next" został zaczerpnięty od antyfaszystowskiego hasła używanego w czasie Hiszpańskiej Wojny Domowej

Sprawę skomentował Wayman Bennet z antyfaszystowskiej organizacji Unite Against Facism:

Manic Street Preachers od zawsze byli zdeklarowanymi antyrasistami i antyfaszystami. Fakt, że EDL posługuje się antyfaszystowską piosenką do propagowania faszyzmu zakrawa na ironię. Wykorzystują hymn walki o równość usiłując sprawić, by traktował o podziałach. 

Przedstawiciel grupy Manic Street Preachers oświadczył, że zespół zażądał od English Defence League natychmiastowego usunięcia z sieci filmu zawierającego utwór zespołu.

Poniżej przedstawiamy teledysk do piosenki, wokół której powstało całe zamieszanie:

Organizacja United Against Facism zamierza zorganizować tego samego dnia pokojową kontrdemonstrację, promującą tolerancję wobec mniejszości i pokazującą pozytywne strony zróżnicowanej kulturowo społeczności Birmingham. 

jk

KOMENTARZE

Przeczytaj także