Muniek Staszczyk i T.Love na Gitarowym Rekordzie Guinnessa

/ 6 marca, 2012

Zaśpiewa on  1 maja na wrocławskim rynku utwory „Wild Thing“ i „Like a Rolling Stone“, a później, z zespołem T.Love, zagra koncert poprzedzający  występ gwiazdy festiwalu – grupy Europe.

Jednym z utworów, co roku wykonywanych przez uczestników Gitarowego Rekordu Guinnessa,  jest „Wild Thing“. Jego twórcą jest Chip Taylor, brat aktora Jona Voighta i wujek Angeliny Jolie. Utwór został nagrany w 1965 r. przez The Willd Ones, ale największy rozgłos zyskał w 1966 r., po przeróbce angielskiej grupy The Troggs. „Wild Thing“ grali też m.in. David Bowie, Cher, The Rolling Stones, Michael Bolton, David Gilmour oraz Green Day. Najsłynniejsza jest jednak wersja Jimi Hendrixa wykonana w 1967 na Monterey International Pop Festival w Kaliforni podczas której Hendrix spalił i rozbił gitarę o scenę.  Pomysłodawca „Thanks Jimi Festival“ Leszek Cichoński, jako jedyny Polak wystąpił na tej słynnej scenie w czasie Monterey Bay Blues Festival w 2006 roku. Na rozpoczęcie koncertu zagrał wtedy swoją kompozycje „Thanks Jimi“, którą od lat tysiące gitar gra na wrocławskim rynku. Co prawda utworem liczonym do Rekordu Guinnessa jest „Hey Joe“, ale ideą Leszka Cichońskiego jest uczyć co roku nowego, dodatkowego utworu.

Nowością w repertuarze Gitarowego Rekordu Guinnessa będzie "Like a Rolling Stone" Boba Dylana. Ten jeden z najbardziej docenianych w historii muzyki utworów Bob Dylan zaczął podobno pisać po powrocie z niezwykle wyczerpującej trasy koncertowej po Anglii. Jedna z wielu interpretacji tekstu prowadzi do przyjaciółki Dylana, modelki i aktorki Andy‘ego Warhola – Edie Sedgwick, która miała być pierwowzorem „Miss Lonely“. Jedną z najbardziej znanych wersji tej piosenki jest ta wykonana przez Jimiego Hendriksa.

Thanks Jimi Festival odbywa się 1 i 2 maja 2012 we Wrocławiu.

redakcja

KOMENTARZE

Przeczytaj także