Muzycy Kaiser Chiefs oskarżeni o kradzież logotypu

/ 21 lutego, 2014

Wczoraj pisaliśmy, że muzycy z Kaiser Chiefs opublikowali utwór ze swojej nowej płyty. Album trafi do sprzedaży za około tydzień, ale nieco wcześniej zespół zaprezentował okładkę do "Education, Education, Education and War". Jest to prosty obrazek sugerujący, że został stworzony dawno – papier został celowo podniszczony, a logo wykonano w stylu sprzed kilkudziesięciu lat.

Jak się jednak okazało, pomysł na napis "Kaiser Chiefs" został ukradziony od brytyjskiej firmy Sturmey-Archer, która od ponad 100 lat produkuje napędy do rowerów. Szef firmy – Alan Clarke – wydał w tej sprawie oświadczenie:

Pracuję dla tej firmy od ponad 40 lat i nigdy nie spotkałem się z niczym tak porażającym jak to. Jesteśmy przyzwyczajeni do podobnych problemów z mniejszymi firmami z naszej branży, ale nigdy nie spodziewaliśmy się tego po tak znanym zespole. Nawet nie skontaktowali się bezpośrednio z nami, nie odpowiadali na pytania. Nas poinformowali o tym procederze nasi klienci.

Muzycy z zespołu Kaiser Chiefs widząc, że sprawa robi się poważna, odpowiedzieli na zarzuty. Twierdzą, że inspirowali się starymi logotypami i nie chcieli wyrządzić nikomu krzywdy:

Teksty naszego nowego albumu "Education, Education, Education and War" bazują na przeszłości Wielkiej Brytanii, dlatego nasi projektanci celowo odwołali się do obrazów, które pokazują nasze dziedzictwo. Chcieliśmy tylko oddać hołd firmie Sturmey-Archer i korzystając z ich projektu nie chcieliśmy nikogo zdenerwować.

Nie wiem, jak ostatecznie zostanie rozwiązana na sprawa. Na pewno jednak firma Sturmey-Archer ma mocne dowody, ponieważ podobieństwo jest uderzające:

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także