Nagranie, które może zakończyć proces muzyków Led Zeppelin

/ 21 czerwca, 2016

Giovanni Battista Granata był włoskim gitarzystą i kompozytorem, który tworzył w XVII wieku. Wśród jego licznych dzieł znalazło się „Sonata di Chittarra, e Violino, con il suo Basso Continuo”. Czemu nas to interesuje? Ponieważ zdaniem niektórych to właśnie tym utworem inspirował się Jimmy Page podczas tworzenia „Stairway to Heaven”.

W serwisie YouTube dostępne jest nagranie pochodzącego z 1659 roku utworu, interesujący nas fragment zaczyna się w 32 sekundzie:

Dlaczego to powiązanie byłoby korzystne dla muzyków z Led Zeppelin? Ponieważ „Sonata di Chittarra, e Violino, con il suo Basso Continuo” jest na tyle wiekowa, że nie obejmuje jej już prawo autorskie, co oznacza, że każdy może z niej korzystać bez żadnych ograniczeń prawnych.

Na ten moment medialne doniesienia nie zmieniają jednak sytuacji Jimmy’ego Page’a i Roberta Planta, którzy od kilku dni uczestniczą w procesie, który ma na celu zweryfikować, czy podczas nagrywania „Stairway to Heaven” inspirowali się utworem „Taurus” zespołu Spirit. Na pytania adwokatów odpowiedzieli już Page oraz John Paul Jones, który był świadkiem obrony. Proces zostanie wznowiony już dziś. 

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także