Neolithic po 15 latach z nowym brzmieniem

/ 7 marca, 2012

 

Dokładnie piętnaście lat temu do sklepów trafiła kaseta magnetofonowa z gorącym materiałem prosto z olsztyńskiego Selani Studio, zawierająca nowe oblicze Neolithic. Było to zaprzeczenie smutnym melodiom znanym z pierwszych płyt ekipy z Mławy. Mocno, melodyjnie, z nowym głosem za mikrofonem w osobie Macieja Taffa. Okazuje się, że materiał  muzycznie jest nadzwyczaj  aktualny pomimo upływu tylu lat. Ponadto ta płyta okazała siębyć sprawdzonym gruntem, na którym kilka lat później został zbudowany zespółBlack River.

Piotr "Kay" Wtulich: "Obiecywałem sobie, że kiedyś to zrobię tzn. odwinę 'mumię' ukrywającą się na kurzących się na moich półkach, zwiniętych taśmach szpulowych.  Najtrudniejszą rzeczą, na jaką natrafiliśmy na samym wstępie przedsięwzięcia był sam proces zgrania śladów. Już praktycznie się nie nagrywa na magnetofonach szpulowych, więc był problem ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu… W dobie elektroniki nikt nie zawraca sobie głowy nagrywaniem 1:1 bez możliwości 'kopiuj/wklej' i całej masy udogodnień. Wiem, bo i mi zdarzało się kilka razy zbłądzić, ale gdzieś po drodze gubi się tę
magię, która  wytwarza się w trakcie nagrywania w studiu. Współczesny miks, jaki wykonaliśmy po 15 latach od wbicia w taśmę śladów, nadał temu materiałowi nowego życia, niesamowitej energii i wydobył z kompozycji samą esencję. Wydaje mi się, że jak na 1996 rok udało nam się stworzyć nadzwyczaj ponadczasowy materiał, który po drobnym retuszu brzmieniowym bez trudu odnajduje się w dzisiejszych realiach. Muzycznie, tekstowo, z nową szatą graficzną zapraszam do zmierzenia się z przeszłością w nowych brzmieniu."

Traklista:

1. 1970 Avenue
2. Night Insane City
3. Nowhen, Nowhere
4. Ewry Sunday People
5. Newborn – Reborn
6. The Short Human Story 

Album Neolithic "Neolithic" znajdzie się w sklepach 02.04.2012 dzięki firmie Mystic Production.

redakcja

KOMENTARZE

Przeczytaj także