Nirvana: 25. urodziny teledysku do "Smells Like Teen Spirit"

/ 17 sierpnia, 2016

„Smells Like Teen Spirit” z płyty „Nevermind” Nirvany to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych utworów w historii muzyki rockowej. Sporą popularność zyskał również dzięki teledyskowi, który chyba zna każdy mający choć blade pojęcie o muzyce. Klip, który wyreżyserował Samuel Bayer, został nakręcony dokładnie 17 sierpnia 1991 roku, czyli 25 lat temu. Zespół takim plakatem zachęcał fanów do uczestnictwa w nagraniu:

Na klip, który w serwisie YouTube obejrzano do tej pory ponad 419 milionów razy, wydano w graniach 30-50 tysięcy dolarów, co jest kwotą niezwykle niską. Muzycy po latach przyznali nawet, że zatrudnili mało wówczas znanego reżysera, wspomnianego już Bayera, ponieważ był on tani. Teledysk utrzymany w duchu muzyki punkowej z zakończeniem przygodowym przez samego Kurta Cobaina można zobaczyć poniżej:

Obrazek zdobył dziesiątki przeróżnych nagród, jak chociażby podczas MTV Viedo Music Awards w 1992 roku: „MTV Video Music Award for Best New Artist” i „MTV Video Music Award for Best Alternative Video”. Teledysk trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako najczęściej nadawany w MTV Europe.

Wielka popularność przyniosła również sporo parodii, z których najbardziej popularną jest ta przygotowana przez Ala Yankovica:

Na koniec nie można zapomnieć o… łopacie grającej „Smells Like Teen Spirit”:

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także