Nowa płyta Leonarda Cohena!

/ 22 listopada, 2011

Wszystkie 10 utworów na płycie porusza dylematy ludzkiej egzystencji – podążanie za niedoścignionymi celami, obsesję miłości, seksualność, utratę bliskiej osoby. Jeden z najbardziej uduchowionych albumów w karierze artysty, "Old Ideas" skłania do przemyśleń i wzywa do przyzwoitości w życiu codziennym, ale puszcza też oko do słuchacza, czasem pozwala sobie na stonowany żart. Charakterystyczny baryton Cohena oraz melodyjne aranżacje przywołują na myśl "Ten New Songs" (2001) – najpopularniejszy album Cohena z ostatnich dekad.

Prace nad "Old Ideas" ruszyły pełną parą w styczniu 2011, choć część piosenek i tekstów powstała już przed paroma laty. Dwa utwory – "Darkness" i "Lullaby" nagrano oryginalnie w 2007 roku a ich wczesne wersje Leonard prezentował podczas ostatniej trasy koncertowej, także w Polsce. Wskazówek, czego spodziewać się po nowej płycie, Cohen udzielił już w październiku b.r. odbierając prestiżową hiszpańską Nagrodę Księcia Asturii w dziedzinie literatury. Powiedział wówczas: „Z wiekiem dopiero zaczynałem rozumieć instrukcje, jakie odgórnie dostał mój głos. A brzmiały one: nie lamentuj od niechcenia. Jeżeli chcesz się wyżalić światu w związku z nieuchronną porażką, jaka czeka nas wszystkich, czyń to z godnością i klasą".

Album wyprodukowali Patrick Leonard, Anjani Thomas, Ed Sanders i Dino Soldo, a w piosenkach oprócz Cohena, usłyszeć możemy m.in. Sharon Robinson (znaną właśnie m.in. z "Ten New Songs") i The Webb Sisters. Projekt okładki i rysunki w książeczce do płyty są dziełem samego Cohena.

Tracklista:
1. Going Home
2. Amen
3. Show Me The Place
4. The Darkness
5. Anyhow
6. Crazy To Love You
7. Come Healing
8. Banjo
9. Lullaby
10. Different Sides

"Old Ideas" będzie dwunastą pozycją w dyskografii Leonarda Cohena. Ukaże się w wersji CD, na winylu oraz w specjalnej ofercie z limitowanymi litografiami Cohena.

redakcja

KOMENTARZE

Przeczytaj także