Nowak składa doniesienie na Nergala. Muzyk podpalił krzyże?

/ 3 października, 2013

Przewodniczący Ryszard Nowak złożył w tym tygodniu doniesienie w gdańskiej Prokuraturze Apelacyjnej. Jego zdaniem podczas dwóch ubiegłorocznych koncertów – w Warszawie i Pratteln (Szwajcaria) – muzycy grupy Behemoth dopuścili się spalenia krzyży. Jako dowód zaprezentował zdjęcia zamieszczone w książce "Adam Nergal Darski – Spowiedź heretyka". Osobiście nie był na żadnym z koncertów.

– To profanacja symbolu chrześcijaństwa, jakim jest krzyż – mówił Ryszard Nowak. Uważa, że doszło do obrazy uczuć religijnych i znieważania przedmiotu czci religijnej, czyli powołał się na artykuł 196. kodeksu karnego. Nowak nie wskazuje jednoznacznie na wokalistę Behemotha, ponieważ – jak zaznacza – nie wie, kto dokładnie podpalił krzyże.

Prokuratura po zapoznaniu się z zawiadomieniem podejmie decyzję, do której jednostki przekazać sprawę.

Przypomnijmy, że Ryszard Nowak już składał zawiadomienie do prokuratury dotyczące obrazy uczyć religijnych przez lidera grupy Behemoth. Wówczas chodziło o koncert z 2007 roku, który odbył się w gdańskim klubie Ucho. Nergal podarł wówczas na scenie Biblię.

Pierwszy proces zakończył się w 2011 roku uniewinnieniem muzyka (pisaliśmy o tym TUTAJ). Później jednak sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił wyrok uniewinniający sądu niższej instancji i przekazał sprawę do wtórnego rozpatrzenia. Jednak drugi wyrok był taki sam – Nergal był niewinny.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także