Od 40 lat po Ciemnej Stronie Księżyca

/ 24 marca, 2013

"The Dark Side of The Moon" to album koncepcyjny, na którym znalazło się dziewięć utworów. Wszystkie one dotykają poważnych problemów współczesnego świata, jak chociażby chciwość czy przemijanie. Album zespołu Pink Floyd sprzedał się w nakładzie ponad 45 milionów, a na liście Bilboard 200 utrzymywał się nieprzerwanie przez 14 lat.

– Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że przy słuchaniu tej płyty trudno o beztroskę. Album zmusza do zastanowienia: jak poradzić sobie z upływem czasu, który bezlitośnie przybliża nas do śmierci? Jak nie zbłądzić w pogoni za iluzorycznym szczęściem, materialnymi dobrami, które w ostatecznym rozrachunku okazują się bezwartościowe? Wymowę dzieła podkreśla wyjątkowe bogactwo efektów dźwiękowych, za przygotowanie których odpowiedzialny był Nick Mason – napisał Paweł Brzykcy w swojej recenzji najsłynniejszej płyty Pink Floyd (całość TUTAJ).

Album "The Dark Side of The Moon" był wielokrotnie wznawiany. Pojawiła się reedycja z okazji 25-lecia, na której znalazły się dodatkowe nagrania. Swoją premierę miał również krążek z okazji 30-lecia. Pojawiło się także specjalne DVD. To najlepiej dowodzi popularności tego ponadczasowego krążka.

– Sukces komercyjny "The Dark Side of the Moon" był niepodważalny. Jednak stało się to tez zarzutem pod adresem Pink Floyd. Zespół, który wcześniej pozwalał sobie na tak awangardowe projekty, jak album "Ummagumma". Dlatego czwórka muzyków jeszcze w październiku 1973 roku zabrała się za nowy, równie niecodzienny pomysł. Następna płyta, która otrzymała roboczy tytuł "The Household Objects", miała przynosić muzykę stworzoną tylko w oparciu o dźwięki generowane z pomocą sprzętu gospodarstwa domowego. Niestety, efekty pracy były na tyle mało satysfakcjonujące, że po kilku tygodniach panowie porzucili pracę nad projektem – pisał Michał Kirmuć (Teraz Rock Kolekcja, numer 3.).

W sprzedaży nadal dostępne są archiwalne numery Teraz Rock oraz Teraz Rock Kolekcja (w tym numer, którego bohaterem jest zespół Pink Floyd). Szczegóły dotyczące zakupu tych tytułów można znaleźć na naszej stronie, w zakładce prenumerata.

Redakcja

KOMENTARZE

Przeczytaj także