One Direction skopiowało utwór Def Leppard? Nie będzie procesu

/ 20 grudnia, 2013

Kilka dni temu, za sprawą brytyjskiego tabloidu Mirror, wyszły na jaw informacje, że muzycy z zespołu Def Leppard poważnie zastanawiają się, czy nie wejść na drogę prawną w związku z podobieństwami, jakie wykazują utwory  "Midnight Memories" One Direction i "Pour Some Sugar on Me". Przebój amerykańskiego boysbandu miał być bowiem oparty o tę samą linię melodyczną, co legendarny już utwór Def Leppard.

Każdy zainteresowany tą sprawą może dokonać własnego porównania:

Czy doszło do kradzieży własności intelektualnej? Zdaniem muzyków Def Leppard nie, dlatego nie będą oni sądzić się z przedstawicielami zespołu One Direction. Vivian Campbell uznał, że oba utwory mają "bardzo podobną strukturę", ale nic ponad to. Mówił o sprawie serwisowi Billboard.com:

Akordy są na jeden-cztery-pięć. To blues. Nie ma nic bardziej podstawowego niż to. Moim zdaniem bardziej niż to, nasz utwór przypominają produkcja, dźwięk, wokale, pogłos i sposób, w jaki całość została złożona. Pochlebia nam to, że te dzieciaki uznały, że to fajny muzyczny motyw. Wydaje mi się, że osoby z ich pokolenia nie będą łączyły tych dźwięków z naszymi.

Przypomnijmy, że młodzi muzycy z One Direction jakiś czas temu byli oskarżani, że splagiatowali utwór z dorobku słynnej formacji The Who. Wówczas Pete Townshend mówił, że rzeczywiście są podobne, ale nie mam mowy o kradzieży (więcej TUTAJ).

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także