Polscy mistrzowie sztuki okładkowej [TOP 15]

/ 19 sierpnia, 2015

GALERIA: Polskie okładki zagranicznych wydawnictw

Rosława Szaybo nie trzeba przedstawiać nikomu, kto ma choć mgliste pojęcie o sztukach plastycznych. Jest cenionym grafikiem, który w swojej bogatej karierze zajmował się również tworzeniem okładek płyt. I to nie byle jakich. To właśnie Szaybo odpowiedzialny jest za okładkę albumu "British Steel" grupy Judas Priest. Tworzył też dla The Clash, Leonarda Cohena i Janis Joplin.

Drugim Polakiem, który zajmował się przygotowywaniem okładek, a o którym mówi się znacznie mniej niż o Szaybo, jest Stanisław Zagórski. To nie tylko współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu, lecz także człowiek, który dzięki swojemu niebywałemu talentowi zyskał sławę w Stanach Zjednoczonych. Tworzył okładki dla supergrupy Cream czy zespołów Ram Jam i The Velvet Underground.

Wśród wymienionych przez nas grafików znalazł się także Zbigniew M. Bielak – najmłodszy z całej trójki, który od pewnego czasu zbiera zamówienia od coraz bardziej cenionych zespołów metalowych. Wystarczy wspomnieć, że stworzył okładki płyt dla Mayhem, Paradise Lost, a ostatnio Ghost. Jesteśmy pewni, że ten artysta nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.  

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także