Riff "Paranoid" Black Sabbath pożyczony od innego zespołu?

/ 23 lipca, 2015

Podobieństwo pomiędzy riffem otwierającym „Paranoid” Black Sabbath a rok wcześniejszym utworem zespołu Half Life z Saginaw w stanie Michigan odkrył portal dangerousmind.net. „Get Down” zarejestrowane zostało w czerwcu 1969 roku, kawałek brytyjskiej grupy – niemal równo rok później. Internetu nie było, dźwięki nie krążyły tak szybko pomiędzy różnymi punktami globu… A może rok wystarczył, by riff przewędrował 5,5 tys. km z Michigan do Birmingham i Tony’ego Iommiego? Posłuchajcie.

Może trochę rozjaśni Wam to wszystko opowieść basisty Geezera Butlera o powstaniu „Paranoid”. Niewiele brakowało, a utwór w ogóle nie pojawiłby się na drugiej płycie Black Sabbath, a krążek nosiłby oczywiście inny tytuł.

Cała historia jego stworzenia jest zabawna. To najpopularniejszy utwór z całej płyty, ale nie myśleliśmy tak o nim, gdy go pisaliśmy. W zasadzie skończyliśmy już nagrywać, gdy producent powiedział nam, że potrzebujemy jeszcze jednej piosenki, by zamknąć album, więc zaproponowaliśmy „Paranoid”. Tony po prostu zagrał riff i poszło. Nie myśleliśmy nic szczególnego o nim.

I co myślicie?

To oczywiście nie pierwsze oskarżenie o plagiat w historii rocka. Główny riff w „Stairway to Heaven” Led Zeppelin miała podobno srworzyć grupa Spirit…

ud

KOMENTARZE
Tagi:

Przeczytaj także