Ryszard Riedel: 25. rocznica śmierci

/ 30 lipca, 2019

Nazywany przez niektórych "Ostatnim hipisem naszych czasów" Riedel przyszedł na świat 7 września 1956 roku w Chorzowie. Do zespołu Dżem dołączył w 1973 roku, a jego członkiem był przez 19 lat, aż do 1994. Oprócz Dżemu Riedel współpracował także m.in. z Nocną zmianą bluesa, Józefem Skrzekiem i Ryszardem Skibińskim.

Bezpośrednią przyczyną śmierci Riedla była niewydolność serca, pośrednią zaś wieloletnie uzależnienie od narkotyków, głównie heroiny. Lider Dżemu kilkakrotnie przechodził przez leczenie detoksykacyjne, jednak za każdym razem wracał w szpony nałogu. Sam nie mógł poradzić sobie z uzależnieniem, przestrzegał jednak innych przed pójściem w swoje ślady:

W 1994 roku pozostali muzycy grupy, ze względu na niemożność dalszej współpracy i konieczność ciągłego dostosowywania się do Riedla postanowili tymczasowo usunąć go z grupy, gdy Rysiek przebywał w szpitalu. Zmarł nie będąc już członkiem Dżemu.

%%REKLAMA%%

W 2005 nakręcono film fabularny oparty na życiu Riedla pt. Skazany na bluesa. Główną postać zagrał Tomasz Kot, jego żonę – Jolanta Fraszyńska.

mm

KOMENTARZE

Przeczytaj także