Soundedit już w październiku

/ 21 września, 2012

Już po raz czwarty obędzie się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Impreza przyciąga nie tylko entuzjastów produkcji muzycznej, ale także ludzi, którzy stoją za nagraniami wielkich artystów. W tym roku festiwal wraca do miejsca swego powstania, czyli do Klubu Wytwórnia i Toya Studios – podkreśla Maciej Werk, twórca i dyrektor Soundedit. To jest idealne miejsce w Łodzi do organizacji tej imprezy.

Jakie jest kryterium doboru gości, którzy pojawią się podczas Soundedit’12? Organizowanie imprezy jest wypadkową pomiędzy własnymi fascynacjami, możliwymi terminami i tym najważniejszym: możliwościami logistyczno-budżetowymi – stwierdza Werk, dodając: Wydaje mi się, że propozycja koncertowa Soundedit jest trochę inna od podobnych imprez. To się łączy z hasłem „I Am The Sound”. To człowiek jest w tym wszystkim najważniejszy. Pokazujemy różnych ludzi na różnych odcinkach pracy nad nagraniem.

Festiwal rozpoczyna się 26 października i już od pierwszego dnia pojawią się na nim postacie niezwykłe… Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Davida J., basista legendarnego Bauhausu. Co jest interesujące, rozpoczyna trasę koncertową promującą swój nowy album właśnie w Łodzi. Myślę, że będzie to bardzo interesujące wydarzenie. Wcześniej wystąpi też The Eden House, więc będzie to wieczór z muzyka rockową, postgotycką. Ciekawostką jest fakt, że gitarzystą tego zespołu jest Andy Jackson, który jako producent współpracował między innymi z Pink Floyd, za co był nominowany dwukrotnie do nagrody Grammy. On poprowadzi również jeden z warsztatów i jestem przekonany, że ten warsztat będzie przede wszystkim dotyczył produkcji nagrań Floydów, Rogera Watersa, a także Fields Of The Nephilim, bo pracował także przy płycie „Elizium”. Kolejne dni też nie powinny nikogo rozczarować. Drugiego dnia festiwalu wystąpi, po raz pierwszy w Polsce, Gavin Friday. Jakoś tak się stało, że lider legendarnego Virgin Prunes nigdy wcześniej nie dojechał do naszego kraju. Poza tym Gavin w zeszłym roku wydał znakomity solowy album. Przed nim zagra Brygada Kryzys, świętując trzydziestolecie „czarnej płyty”, którą realizował Józef B. Nowakowski. I po koncercie Brygady odbędzie się wręczenie nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”  Nowakowskiemu. Nagrodę otrzyma także Tim Simenon, za produkcję „Shag Tobacco” Gavina Fridaya. Trzecia nagroda trafi do Youtha – basisty Killing Joke, ale także współpracownika Paula McCartneya z którym tworzył projekt The Fireman a jako producent pracował m.in. z Dolores O’Riordan, Alien Sex Fiend, The Cult, U2 i całą plejadą innych znakomitości. Youth, podobnie jak Tim Simenon, a także Trevor Jackson, zagra set DJ-ski podczas after party. A czwartą nagrodą zostanie uhonorowany Eugeniusz Rudnik, twórca legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Uczyni zaszczyt festiwalowi i przyjedzie odebrać nagrodę za swe pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej.

28 października w kinie Bałtyk swój przystanek będzie miała niezwykła trasa zespołu Recoil. Były członek Depeche Mode, Alan Wilder, pokaże własny film „A Strange Hour In Budapest”, który powstał podczas poprzedniej trasy Recoil. Tak więc Alan Wilder i Paul Kendall po raz drugi pojawią się w Łodzi.

Wielkim atutem festiwalu Soundedit jest możliwość uczestnictwa w warsztatach i spotkaniach z ludźmi, którzy stoją za produkcją legendarnych wydawnictw muzycznych. Jak zapewnia mój rozmówca: Warsztaty poprowadzą m.in. Youth, Andy Jackson, Trevor Jackson i Wojtek Pilichowski. Będzie też spotkanie z Brygadą Kryzys, z Eugeniuszem Rudnikiem, będą nowości firm Shure i Meyer Sound, Sennheiser. Będzie Igor Kruszewski, który prowadzi blog „Zakamarki audio” o technikach homerecordingu. Będzie Haydn Bendall, bardzo ważna postać, człowiek który przez siedemnaście lat pracował w studiu Abbey Road, między innymi z Eltonem Johnem i Kate Bush. Będzie Władysław Komendarek. Będzie też panel ZAiKSu, będzie panel ZPAV. Czyli pokazujemy nie tylko jak produkować muzykę, ale też jak ją chronić… Na koniec Werk jeszcze informuje: Od 8 października w Pustym Sklepie przy ulicy Piotrkowskiej 118 ruszy miejsce spotkań Soundedit, gdzie będzie wystawa zdjęć, możliwość odsłuchania muzyki, a także wystawa „specjalnych edycji” płyt różnych wykonawców.

mk

KOMENTARZE

Przeczytaj także