Roger Waters poparł protest Turków

/ 4 czerwca, 2013
Oświadczenie na temat obecnej sytuacji w Turcji Roger Waters opublikował na swoim oficjalnym profilu w serwisie społecznościowym Facebook. 
 
– Do wszystkich moich przyjaciół w Turcji. Jestem z Wami. Jesteśmy z Wami. Macie pełne prawo opierać się autokracji i represjom. Nieważne kim oni są – napisał muzyk. Jeśli prawdą jest to, co czytam w internecie, sprzeciwiacie się autokratycznemu fanatyzmowi religijnemu. Turcja to Wasz kraj i wspieramy Was i Waszą tęsknotę za wolnością, ale Wasza walka jest również ważna dla reszty świata – stwierdził Roger Waters.
 
– Za każdym razem, gdy mężczyzna, kobieta, czy dziecko wychodzi na ulicę, by upomnieć się o prawa człowieka, prawo do samostanowienia, demokracji i wolności, reszta świata zaciąga dług. Fizycznie nie jesteśmy z Wami w strugach wody z armatek, we łzach po gazie łzawiącym, ale jesteśmy z Wami duchem. Wspieramy Wasze powstanie, bo wiemy, że nie jest to łatwe – czytamy w oświadczeniu byłego muzyka grupy Pink Floyd.
 
Roger Waters nie uniknął w swoim oświadczeniu poważnej wpadki. – Wasz wspaniały kraj jest bramą pomiędzy wschodem i zachodem. Konstantynopol jest legendą w historii cywilizacji. Wasz opór może okazać się dziś punktem zwrotnym i zapobiec powrotowi do ciemnych wieków – napisał Waters, używając historycznej nazwy miasta Stambuł, która nie obowiązuje już od wielu lat. 
 
Pomyłkę wytknęło muzykowi w komentarzach wielu internautów. Roger Waters zreflektował się i po kilkunastu godzinach opublikował kolejne oświadczenie z właściwą nazwą. – Przepraszam za mój błąd, ale powinien być Stambuł a nie Konstantynopol – napisał w jego wstępie.
 
Przypomnijmy, że w Turcji trwają protesty skierowane przeciw rządzącemu trzecią kadencję Receptowi Erdoganowi. Demonstracje rozpoczęły się po tym, gdy w parku Gezi wycięto drzewa pod nową inwestycję. Protestanci zaczęli okupować teren wycinki. Próby pacyfikacji protestantów rozpoczęły ogólnokrajowe demonstracje. 
 
 
Roger Waters już 20 sierpnia wystąpi na Stadionie Narodowym, ze swoim show "The Wall Live". Więcej o tym koncercie TUTAJ. Co ciekawe, 4 sierpnia legendarny muzyk ma wystapić w ramach tej trasy w Stambule.

pg

KOMENTARZE

Przeczytaj także