Artyści sprzeciwiają się koncertowi Radiohead w Izraelu

/ 25 kwietnia, 2017

19 lipca zespół dowodzony przez Thoma Yorke'a ma zaplanowany koncert w parku HaYarkon, który mieści się w Tel Awiwie w Izraelu. Kilkunastu artystom taka decyzja się nie spodobała. Wystosowali więc list otwarty skierowany do muzyków Radiohead.

Elton John trafił do szpitala

Artyści, w tym Roger Waters, Thurston Moore z Sonic Youth, Tunde Adebimpe z TV On The Radio czy członkowie zespołu Young Fathers, wystosowali list do grupy Radiohead, w którym proszą muzyków, aby przemyśleli swoją decyzję i odwołali zaplanowany koncert w Izraelu. 

Grając w Izraelu, zagracie w państwie, w którym według raportu ONZ Palestyńczykom narzuca się apartheid. Prosimy, abyście zrobili to, co uczynili artyści wobec Republiki Południowej Afryki – omijajcie kraj, dopóki nie skończy się tam apartheid

– możemy przeczytać w liście. Z jego całą treścią zapoznacie się pod TYM adresem. 

Pod apelem podpisał się również m.in. reżyser Ken Loach, który skomentował całą sprawę w ten oto sposób:

Mam nadzieję, że Radiohead, a w szczególności Thom Yorke, zdadzą sobie z tego sprawę, jaką krzywdę mogą wyrządzić Palestyńczykom, gdy wystąpią w Tel Awiwie. Ich państwo zostało ukradzione, wobec nich są stosowane represje w każdy możliwy sposób. Wielu z nich jest bezprawnie przetrzymywanych w więzieniach, najbardziej szokujące jest to, że wśród nich są także dzieci. 

Na końcu warto wspomnieć, że zarówno Thurston Moore, jak i Roger Waters, znajdują się wśród ambasadorów nawołujących do kulturalnego bojkotu Izraela. Członkowie w pokojowy sposób protestują przeciwko łamaniu międzynarodowego prawa przez władze, a także ludność Izraela. W ten sposób w listopadzie ubiegłego roku, członkowie apelowali do muzyków zespołu The Chemical Brothers o odwołaniu swojego koncertu w Tel Awiwie. Wówczas protesty na nic się zdały – artyści nie zdecydowali się, aby występ anulować. Jak zareagują muzycy z Radiohead? Jak na razie muzycy nie skomentowali całej sprawy w mediach. 

Radiohead w Polsce

Przypomnijmy, że Radiohead w tym roku wystąpią w Polsce. Zagrają podczas tegorocznej edycji festiwalu Open'er. który odbędzie się na lotnisku Gdynia-Kosakowo i będzie trwał od 28 czerwca do 1 lipca 2017 roku. Oprócz Radiohead, który będzie gwiazdą pierwszego dnia, podczas tegorocznej edycji wystąpią także m.in. Foo Fighters (29 czerwca), Prophets Of Rage (30 czerwca), The xx (1 lipca), Royal Blood (28 czerwca), The Kills (29 czerwca) i Warpaint (30 czerwca).

Radiohead: „Daydreaming”

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także