Audioslave. Zobacz pierwszy występ po 12 latach

/ 21 stycznia, 2017

Bal antyinauguracyjny zorganizowany został w Los Angeles, 20 stycznia 2017 i wystąpili na nim wykonawcy, którzy chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa (w tym samym czasie w Waszyngtonie odbywało się jego zaprzysiężenie i imprezy mu towarzyszące). Wśród wykonawców znaleźli się Prophets Of Rage, Jackson Browne i Jack Black, ale największe emocje wywołał koncert Audioslave.

Soundgarden w encyklopedii TerazRock.pl

Audioslave powstał w 2001 roku, kiedy wokalista rozwiązanego Soundgarden, Chris Cornell, dołączył do instrumentalistów rozwiązanego zespołu Rage Against The Machine. Grupa Audioslave wydała trzy albumy: „Audioslave” (2002), „Out Of Exile” (2005) i „Revelations” (2006). W 2007 roku Cornell opuścił Audioslave, jednak ostatni koncert grupa dała dwa lata wcześniej – na jesieni 2005 roku. Wkrótce potem reaktywował się Soundgarden i Rage Against The Machine. O ile jednak pierwszy z tych zespołów działa do dziś, RATM rozpadł się ponownie, a instrumentaliści założyli Prophets Of Rage z DJ-em Lordem i raperami Chuckiem D oraz B-Realem.

Podczas występu Audioslave wykonał trzy utwory: „Cochise”, „Like A Stone” i „Show Me How To Live” – wszystkie z debiutanckiej płyty.

Gitarzysta Audioslave, Tom Morello, niedawno tak wypowiadał się o możliwości reaktywacji grupy:

Uwielbiam Chrisa i to, co razem dokonaliśmy. Nigdy nie zamknęliśmy mu drzwi, ale teraz jesteśmy dość zajęci innymi sprawami. Gramy trasę po USA [z Prophets Of Rage], pracuję nad własną płytą, a pozostali też mają swoje sprawy. Ale Chris jest jednym z najwspanialszych wokalistów wszech czasów i jestem dumny z muzyki, którą razem nagraliśmy.

Cornell też nie wyklucza powrotu Audioslave. W 2015 roku powiedział magazynowi „Total Guitar”:

Byłoby świetnie. Dawno nie graliśmy razem i nie mam pojęcia, jak by to teraz wyglądało. Ale sam powrót do pracy z tymi gośćmi byłby niesamowitym przeżyciem.

Szanse na reaktywację Audioslave nikłe?

Pomimo tych wielu ciepłych słów szanse na stałą reaktywację Audioslave wydają się w tej chwili nikłe. Tom Morello i pozostali angażują się mocno w Prophets Of Rage – zespół będzie jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu Open’er, wystąpi w Gdyni 30 czerwca 2017 roku. Chris Cornell zajęty jest karierą z Soundgarden. Grupa przygotowuje się do wydania reedycji płyty „Ultramega OK”. Gitarzysta Kim Thayil zdradził też, że zespół planuje pod koniec 2017 roku wydać nowy album. Cornell ostatnio zaangażował się też powrót po latach grupy Temple Of The Dog, którą współtworzył z muzykami Pearl Jam. Zespół na jesieni 2016 roku odbył krótką trasę koncertową i muzycy chętni są grać jeszcze. Nie wykluczają też nagrania nowego albumu. Jedyny album Temple Of The Dog ukazał się w 1991 roku.

Póki co cieszmy się więc tymi trzema utworami z wczorajszego występu.

Audioslave: Cochise / Like A Stone / Show Me

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także