Black Sabbath otrzyma nagrodę Grammy za całokształt

/ 21 grudnia, 2018

Ogłoszono wykonawców, którzy w 2019 roku otrzymają nagrodę Grammy za całokształt twórczości. Oprócz Black Sabbath tego zaszczytu dostąpią także George Clinton z Parliament-Funkadelic, Sam and Dave, Dionne Warwick, Julio Iglesias, Donny Hathaway i Billy Eckstine.

Supergrupa członków Black Sabbath i Guns N' Roses opublikowała singel

Akademia tak uzasadnia tę nagrodę, przyznawaną wykonawcom za „niezwykły wkład w nagrania muzyczne”:

Mocne riffy i mroczny wizerunek Black Sabbath bez wątpienia wskazują, że to ten zespół stworzył kluczowe elementy heavy metalu i wpłynął na wszystkie zespoły, które później grały ciężkiego rocka.

Nagrody zostaną wręczone 11 maja 2019 roku w Los Angeles.

Zespół Black Sabbath ogłosił zakończenie działalności w lutym 2017 roku, po odbyciu pożegnalnej trasy koncertowej. Poszczególni członkowie grupy jednak wciąż są aktywni. Ozzy Osbourne koncertuje solo. Geezer Butler niedawno zadebiutował w zespole Deadland Ritual u boku Steve’a Stevensa (Billy Idol, Vince Neil), Matta Soruma (Guns N' Roses, Velvet Revolver) i Franky’ego Pereza (Apocalyptica). Grupa ma wystąpić latem przyszłego roku na festiwalu Hellfest we Francji. Tony Iommi przyznaje, że wciąż komponuje z myślą o solowej płycie. Natomiast perkusista Bill Ward (który wziął udział w reaktywacji Black Sabbath w 2011 roku, ale nie wziął udziału w nagraniach płyty „13” i w pożegnalnej trasie) zamierzał ruszyć w trasę ze swoim nowym zespołem, Day Of Errors, jednak została ona odwołana z powodu złego stanu zdrowia perkusisty.

rf | fot. Warner Bros. Records

KOMENTARZE

Przeczytaj także