Bruce Dickinson mówi, jak zbuntował się przeciwko Iron Maiden

/ 31 grudnia, 2021


W pewnym momencie wokalista i reszta Iron Maiden miała różne wizje odnośnie nowej płyty. Bruce wówczas zbuntował się.


W 1986 roku ukazał się album „Somewhere In Time Iron Maiden, na którym nie znalazła się ani jedna kompozycja Bruce’a Dickinsona. Jak wokalista przyznał w latach 90. w rozmowie dla „Tylko Rocka” z Wiesławem Weissem, taki krok był z jego strony formą buntu, gdyż nie zgadzał się z kierunkiem, w jakim wówczas szedł zespół.

Bruce powiedział:

Miałem inną wizję tej płyty (niż lider Steve Harris – red.). Chciałem, by składała się w połowie z nagrań akustycznych. Uważałem, że do tamtej pory wyczerpaliśmy już wszystkie możliwości, jakie tkwiły w formule brzmieniowej wypracowanej na The Number Of The Beast. Nagraliśmy trzy świetne płyty studyjne, The Number Of The Beast, Piece Of Mind i Powerslave, oraz album koncertowy Live After Death. I zupełnie nie wyobrażałem sobie, cóż jeszcze moglibyśmy zrobić, trzymając się tamtego stylu. Uważałem, że powinniśmy pójść śladem Led Zeppelin – zamiast powielać wcześniejsze pomysły, nagrać coś radykalnie innego. Tylko w taki sposób mogliśmy odnieść jeszcze większy sukces. Bardzo uważnie śledziłem kariery innych grup. I zauważyłem pewną prawidłowość. Zwykle zespół, który odniesie sukces, nagrywa dwie, może trzy popularne płyty. A potem, jeśli nie stać go na coś świeżego, zaczyna powoli tonąć. A ja nie chciałem należeć do zespołu, któremu grozi powolne zatonięcie. Wolałem odejść w dniach jego chwały. Spójrz choćby na Metallikę. Nagrywając Czarny album, zrobiła to, o czym mówię. Wykorzystała swoją szansę. I odniosła sukces. Na coś takiego próbowałem namówić kolegów. Ale nikt mnie nie poparł. Nie napisałem więc na tę płytę żadnego utworu.

Cały wywiad z Bruce’em Dickinsonem znajdziecie w Wydaniu Specjalnym poświęconym Iron Maiden.

„Iron Maiden – Wydanie Specjalne” dostępne jest w sprzedaży ogólnej – znajdziecie je w salonach Empik oraz Inmedio, a także w wybranych kioskach w całej Polsce. Niezmiennie pismo oferujemy również w naszym sklepie internetowym.

„Iron Maiden – Wydanie Specjalne” – ZAMÓW TERAZ!

KOMENTARZE

Przeczytaj także