Bruce Dickinson: Napster zniszczył muzykę

/ 29 stycznia, 2018

Bruce Dickinson źródeł kryzysu w muzyce doszukuje się w Napsterze.

Lutowy Teraz Rock od środy w kioskach

Napster umożliwiał pobieranie za darmo z sieci plików mp3. Jako pierwsza na szeroką skalę z zaczęła z nim walczyć Metallica w 2000 roku. I choć ostatecznie Napster zszedł do podziemia, ściąganie muzyki z sieci stało się czymś powszechnym, co miało ogromny wpływ na spadek sprzedaży płyt. Wokalista Iron Maiden w wywiadzie dla „Comebackstage” wyraził się wprost:

Napster zniszczył muzykę. Zniszczył jej wartość. Facet, który go wymyślił, powinien pójść siedzieć, może i siedzi, w każdym razie zasługuje na to. Dokonał aktu czystej, egoistycznej destrukcji. Wykorzystał entuzjazm słuchaczy… Bo słuchacze nie są winni. Skoro dostali wspaniałą muzykę za darmo, to dlaczego mieliby po nią nie sięgnąć? Nie zdawali sobie sprawy, że w ten sposób niszczą całą kulturę.

My wciąż nagrywamy płyty, ale pogodziliśmy się z tym, że prawie na nich nie zarabiamy. Robimy to, bo musimy i bo to kochamy. Na szczęście możemy zarabiać na koncertach. Zespoły, które dopiero wchodzą na rynek i grają świetną muzykę, nie mają tego luksusu. Genialni muzycy nie dostają pieniędzy za swoją pracę.

Następnie Bruce Dickinson porównał książki do płyt:

Dostaję pieniądze za każdy sprzedany egzemplarz mojej książki. To uczciwe rozwiązanie. Gdyby ta książka była płytą, musiałbym ją rozdać za darmo, bo ludzie zapłacą za książkę, ale za płytę już nie. To smutne i niesprawiedliwe. Nie wiem, do czego to doprowadzi. Możliwe, że wzrosną opłaty za ściąganie płyt i może artyści zaczną zarabiać nieco więcej.

Większość osób słucha płyt przy piwie albo przy energetykach. Zapłacą więc za puszkę napoju, ale nie zapłacą za płytę. To smutne.

Wszyscy muszą zrozumieć, że muzyka i muzycy mają swoją realną wartość. Ci ludzie spędzają lata na szlifowaniu swojego rzemiosła, żeby móc zabawiać ludzi.

Bruce Dickinson wydał autobiografię „Do czego służy ten przycisk?” dostępną w Polsce nakładem wydawnictwa SQN. Iron Maiden natomiast przyjadą do Polski na dwa koncerty – 27 i 28 lipca grupa wystąpi w Tauron Arenie w Krakowie. Supportować ich będzie Mark Tremonti.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także