Ciechowski – Kolekcja

/ 24 listopada, 2004

Ukazało się wyjątkowe wydawnictwo dla fanów Grzegorza Ciechowskiego, zatytułowane Kolekcja. Na podobieństwo Kompletu Republiki, w jednym zestawie są wszystkie solowe płyty artysty, wydane jako Obywatel G.C., Grzegorz z Ciechowa, jak i pod własnym nazwiskiem. A więc po raz pierwszy opublikowana w Polsce płyta Schloss Pompon Rouge, z muzyką Ciechowskiego do niemieckiego serialu pod tym samym tytułem. Po raz pierwszy w formie CD ukaże się reedycja płyty z muzyką do filmu Stan strachu. Oczywiście też nie zabraknie nie wznawianego od 1992 roku albumu Obywatel świata. To jednak nie koniec atrakcji. Będą dwa zupełnie nowe tytuły – poinformował nas Jerzy Tolak, menażer Grzegorza i inicjator wydania boksu. Jeden to koncert z 1988 roku z Sali Kongresowej, ostatni z trasy promującej album „Tak, Tak”. Drugi bonus będzie w formacie Video CD. Jest to film Jana Jakuba Kolskiego „Oj Da Dana”. Jakub zrobił cztery teledyski do piosenek z tej płyty, które tworzą pewną całość. Na tej samej płycie będzie też reportaż z powstawania tego filmu. Cała płyta będzie więc jakby bonusem do albumu Grzegorza z Ciechowa. Ponadto pozostałe płyty, z wyjątkiem „Oj Da Dana” i „Wiedźmina”, będą poszerzone o nagrania dodatkowe, które do tej pory nie były wydane na płytach. Pierwsza płyta „Obywatel G.C.”, oprócz utworów singlowych (dodanych tylko w pierwszym wydaniu kompaktowym – przyp. mk), zawiera dwa nigdy nie publikowane utwory, nagrane do filmu „Zero życia”. Do „Tak, Tak” dodatkiem jest materiał z „Citizen G.C.” czyli cztery utwory w wersji angielskiej. Do płyty „Stan strachu” dodaliśmy ze trzydzieści minut muzyki filmowej, której nie było na oryginalnej płycie, a nawet rzeczy, których nie było w filmie. Także „Schloss Pompon Rouge” zawierać będzie utwory, które stworzone były do tego projektu, ale nie trafiły na pierwsze wydanie CD. Najbardziej wyposażony w bonusy jest jednak „Obywatel świata”. Znalazł się tam utwór „Zasypiasz sama”, który był zrobiony dla Harlequina (dostępny także na składankowej płycie Selekcja – przyp. mk). Jest też pięć pierwotnych wersji piosenek z tej płyty. A wśród nich utwór tytułowy jeszcze z innym tekstem, „Piosenka dla Weroniki”, zaśpiewana z Kayah, i inne tego typu smaczki. Jest też utwór „Po wojnie”, który był w filmie „Obywatel świata”, ale nie było go na płycie oryginalnej.


Jerzy Tolak, który sam znany jest ze swojej kolekcjonerskiej pasji, zadbał aby wydawnictwo również cieszyło oko. To będzie identycznych rozmiarów pudełko, jak „Komplet” Republiki. Z tym, że „w negatywie”, bo będzie czarne z białymi napisami. Będzie podobna książeczka z tekstami, zdjęciami i opisami płyt. Tak jak w przypadku „Kompletu”, każda płyta będzie miała oryginalną szatę graficzną. Wyjątkiem jest tylko „Schloss Pompon Rouge”, do którego zrobiliśmy „okładkę zastępczą”. I na koniec dodaje: Wszystkie płyty są zremasterowane przez Leszka Kamińskiego i Kasina Studio, a więc będą też lepiej brzmiały.


W numerze grudniowym ukaże się obszerny tekst o twórczości Grzegorza Ciechowskiego z omówieniami wszystkich płyt i wspomnieniami jego współpracowników.


Tekst w całości ukazał się w numerze „Teraz Rocka” z listopada 2004 (21)

MICHAŁ KIRMUĆ

KOMENTARZE

Przeczytaj także