Czy Jack White dostaje pieniądze, gdy na meczu grają „Seven Nation Army”?

/ 9 lipca, 2019

Seven Nation ArmyThe White Stripes wszedł do kanonu kultury. Piosenka znana jest nie tylko fanom rocka, ale także kibicom sportowym, gdyż często jest grana bądź nucona podczas meczów.

Jack White tłumaczy, dlaczego zakazał telefonów na koncertach

Czy Jack White dostaje pieniądze za każdym razem, gdy na stadionie rozbrzmiewa „Seven Nation Army”? Został o to zapytany w rozmowie z „Jonesy’s Jukebox”. Odparł:

To dość skomplikowana prawnie kwestia. Teoretycznie za każde wykonanie publiczne utworu autor powinien dostać tantiemy. Jeśli się nie mylę, to gdy utwór zostanie puszczony przez głośniki na stadionie to muszą zapłacić. Ale jeśli to kibice go śpiewają to wtedy, oczywiście, nie da się z tym nic zrobić. Wiem też, że niektóre stadiony płacą z góry wszystkim dużym wytwórniom coś w rodzaju ryczałtu i mogą przez rok grać to, co im się podoba.

Kiedyś kwestia tantiem była prostsza. Posiadam kilka szaf grających i jeśli je otworzysz, zobaczysz tam licznik przy każdym utworze. Wydawca chodził wtedy od baru do baru i sprawdzał: „W tym miesiącu zagraliście Jamesa Browna 55 razy, więc musicie nam zapłacić tyle i tyle”.

%%REKLAMA%%

W lipcowym numerze „Teraz Rocka” możecie przeczytać wywiad z Jackiem White’em przy okazji premiery nowej płyty The Raconteurs.

rf | fot. David James Swanson

KOMENTARZE

Przeczytaj także