Czy polskim zespołom grozi zagłada? Krzysztof Grabowski (Dezerter): Jestem pełen obaw

/ 1 lutego, 2021


Czy polska scena muzyczna będzie w stanie przetrwać przedłużający się lockdown? Perkusista Dezertera nie jest optymistą.


Życie koncertowe w Polsce zamarło na dobre, kiedy w październiku 2020 roku wprowadzono całkowity zakaz organizacji imprez. Wcześniej koncerty były dopuszczalne, ale na specjalnych warunkach i z licznymi ograniczeniami.

Dziś wznowiono działalność sklepów w galeriach handlowych, a także muzeów i galerii sztuki. Póki co nie ma planów odmrażania życia koncertowego. Jak to może przełożyć się na sytuację polskich zespołów? W wywiadzie dla „Teraz Rocka” przeprowadzonym przez Marka Świrkowicza perkusista zespołu Dezerter, Krzysztof Grabowski, przyznaje:

Szczerze mówiąc, jestem pełen obaw. Jeśli szczepienia będą iść w takim tempie jak obecnie, to koncerty zaczną się pewnie najwcześniej za trzy lata. I możemy już nie dotrwać. Zespół, który nie jest grany w radiu i nie ma zaiksów, jest na przegranej pozycji. Nie możemy grać koncertów, a sprzedaż płyt jest jaka jest. Można oczywiście prosić fanów, żeby kupili koszulkę albo inny gadżet, ale kupią sto koszulek i co dalej? Powoli zaczynamy odczuwać kłopoty finansowe. Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, jak wygląda utrzymanie takiego zespołu. To nie jest tak, że spotykamy się wieczorem po pracy i przy browarku robimy piosenki. Zależy nam, żeby robić coś artystycznie wartościowego, a to jest duże wyzwanie. Musimy utrzymać salę prób, mamy też ludzi, którzy z nami pracują – jak menedżer koncertowy, techniczny czy kierowca. Oni zawodowo zajmują się obsługą zespołów i teraz są w wyjątkowo trudnej sytuacji. Słyszałem już o muzykach, którzy zaczynają wyprzedawać sprzęt. Kolejne zaprzyjaźnione kluby upadają. Niestety, w Polsce nie ma pomocy państwa dla artystów. Była pomoc dla prowadzących działalność artystyczną. Natomiast artyści, którzy nie mają działalności gospodarczej i nie są związani z żadną dużą firmą, nie dostali złamanego grosza.

Cały wywiad z Krzysztofem Grabowskim znajdziecie w lutowym numerze „Teraz Rocka”, który jest już w sprzedaży.

LUTOWY „TERAZ ROCK” – KUP ONLINE

fot. Malgorzata Wasilewska

KOMENTARZE

Przeczytaj także