Dave Grohl komentuje pozew w sprawie „Nevermind”. Czy zmieni okładkę płyty?

/ 4 października, 2021


Czy zajdzie konieczność zmiany okładki albumu „Nevermind”? Dave Grohl nie wyklucza takiej możliwości.


Okładka „NevermindNirvany z bobasem płynącym po jednodolarówkę należy do najbardziej ikonicznych w muzyce rockowej. Ostatnio stała się jednak obiektem kontrowersji, gdy Spencer Elden, który widnieje na zdjęciu, postanowił pozwać zespół oraz osoby odpowiedzialne za powstawanie okładki.

Elden w pozwie, który trafił do sądu w Los Angeles, przekonuje, że jego „tożsamość oraz nazwisko na zawsze związane zostały z komercyjnym wykorzystywaniem seksualnym, którego doświadczył jako nieletni”. Nie podoba mu się fakt, że jego wizerunek był i nadal jest dystrybuowany na całym świecie.

Czy Nirvana będzie musiała zmienić okładkę? Dave Grohl w wywiadzie dla „Sunday Times” powiedział:

Mam wiele pomysłów, jak powinniśmy zmienić tę okładkę, ale zobaczymy, co będzie. Damy wam znać. Na pewno wymyślimy coś dobrego. Uważam, że życie jest na tyle ciekawe, że nie warto zaprzątać sobie głowy takimi sprawami. Na szczęście nie muszę się zajmować papierkową robotą.

Spencer Elden domaga się odszkodowania po 150 tysięcy dolarów od każdej z oskarżonych stron (jest ich 17) albo procesu przed ławą przysięgłych, w czasie którego ustalona zostanie wysokość odszkodowania. Domaga się, jeśli proces wygra, pokrycia wszystkich kosztów adwokackich, a także zaprzestania wykorzystywania jego wizerunku w celach wskazanych w pozwie.

Co ciekawe, kilka lat temu Spencer Elden chętnie pozował wraz z okładką „Nevermind” przy basenie, w którym wykonano kultową fotografię. Wziął nawet udział w sesji, w której po 25 latach odtworzono słynne ujęcie.

KOMENTARZE

Przeczytaj także